Szukaj

Brytyjski dokument o imigrantach. Wśród nich bezdomni Polacy. Reportaż budzi skrajne emocje [WIDEO]

24-11-2016 22:18
Going Undercover as A Migrant in Brexit Britain Fot. Vice / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Krótki dokument nakręcony przez „Vice” opowiada o losie imigrantów z Europy Wschodniej, którzy żyją na ulicach Londynu. Sporą ich część stanowią bezdomni Polacy. Reportaż wzbudził niemałe kontrowersje - wielu polskich internautów zarzuca autorom filmu stronniczość.

Brytyjski dziennikarz Ben Judah, aby „wniknąć” w środowisko imigrantów, udaje przybysza z Ukrainy. Po kolei pokazuje miejsca, w których koczują bezdomni obcokrajowcy. Autor reportażu twierdzi, że większa część imigrantów zarobkowych pochodzi z Rumunii i Polski.

Judah wskazuje, że obcokrajowcy lądują na ulicy, bo nie znają języka i mają problemy ze znalezieniem pracy. Niektórzy z nich zachowują się roszczeniowo.

Koniecznie przeczytaj: Wielka Brytania: weganie domagają się wycofania nowych banknotów

Czytaj też: Imigranci we Włoszech domagają się markowych ubrań - Hugo Bossa i Armaniego! To nie jedyne żądania...

Ludzie tutaj mają dużo pieniędzy. Powinni pomagać ludziom śpiącym na ulicy – mówi jeden z Rumunów śpiących w przejściu podziemnych.

Dziennikarz pokazuje też imigrantów, którzy liczą na jakąkolwiek pracę, a niektórzy są w stanie pracować za porcję kurczaka z frytkami.

Autorzy dokumentu przekonują, że trudna sytuacja obcokrajowców związana jest z Brexitem, a wielu z przyjeżdżających tu imigrantów nie z własnej winy ląduje na ulicy.

W potocznym przekonaniu Brytyjczyków z Warszawy czy Bukaresztu docierają ludzie gotowi wykorzystywać system, gdy w praktyce widzimy ludzi w niewielkim tylko stopniu rozumiejących, co się wokół nich dzieje - mówi dziennikarz.

Judah w czasie realizacji materiału trafia m.in. na Radka z Polski, który tłumaczy, że stracił źródło utrzymania w wyniku wypadku w pracy, jednocześnie nie dostaje żadnej pomocy finansowej od państwa, bo nie ma adresu zamieszkania.

Polacy myślą, że Anglia to kraina mlekiem i miodem płynąca. A wcale tak nie jest. Jeden niefortunny wypadek i lądujesz na ulicy, tak jak ja – opowiada.

Dlaczego nas tak upokarzają, tak psy wieszają? Że my benefity bierzemy? Dlaczego ich mnie nie dają? 6 lat tu mieszkałem i płaciłem podatki – dodaje z rozżaleniem.

Radek mówi też o atakach miejscowych „rasistów”, którzy próbowali go pobić.

Ekipa telewizyjna odwiedza też squat z bezdomnymi Polakami, jeden z nich został niedawno pobity.

Polscy internauci komentując dokument, zwrócili uwagę, że autor jest dość stronniczy.

Prawda jest taka, że autor promuje tylko stanowisko pro-imigranckie i jest przeciwny Brexitowi. Selektywność w doborze rozmówców to typowa technika propagandowa – pisze Gravitic.

W brytyjskiej służbie zdrowia pracuje największy odsetek obcokrajowców w całej Europie. Pamiętajcie o tym następnym razem, gdy wasza matka albo babcia będzie musiała do lekarza. Piep... rasiści – wskazuje wyraźnie zbulwersowany sposobem pokazywania Polaków Milococks.

No dajcie spokój. Pokazując takie filmy, tylko wzmacniacie stereotypy. W Wielkiej Brytanii pracuje bardzo wielu wykształconych i wielojęzycznych Polaków. Wykorzystują swoje umiejętności i zarabiają na równi z Brytyjczykami. Może ich dla odmiany opiszecie? - pyta Barbara z Polski.

Rasizm nie wniesie niczego dobrego. W Polsce jest podobnie - też mamy przemoc wobec imigrantów. Tymczasem sami za granicą domagamy się szacunku. Wielu Polaków nie zachowuje się w kraju lepiej od tych ludzi, którzy zaatakowali Radka - twierdzi Weronika.

Dwoje moich dzieci od ponad 10 lat mieszka i pracuje w UK. To osoby wykształcone, biegle posługujące się angielskim. Zajmują odpowiedzialne stanowiska, są szanowane. Tam założyli rodziny, tam dzieci chodzą do szkoły. Nikt ich nie prześladuje, nie dyskryminuje. Od początku ciężko pracowali na swój obecny status, nie byli roszczeniowi, nie mieli kompleksów ludzi ze wschodu, szanowali siebie i innych. I to się opłaca...Ale oczywiście w mediach lepiej się sprzeda stereotyp zapijaczonego polaczka, znającego cztery angielskie słówka - uważa Hanna61.

A jaka jest Wasza opinia na temat tego dokumentu?

Warto przeczytać: Niemcy: Imigranci spalili ośrodek dla uchodźców, bo… zabrakło Nutelli i żelków [WIDEO]

Podziel się