Szukaj

Brytyjska eurodeputowana chce kary śmierci dla terrorystów

28-05-2017 19:18
Egzekucja Fot. Gamer Pompa / youtube / screen YouTube
Podziel się

Janice Atkinson uważa, że Wielka Brytania powinna przywrócić karę śmierci za przestępstwa terrorystyczne. „Jesteśmy w stanie wojny i zbrodni wojennych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo terroru” – przekonuje brytyjska polityk.

Janice Atkinson do Parlamentu Europejskiego dostała się, kandydując z listy Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), jednak w 2015 roku została wykluczona z szeregów tego ugrupowania. Po zamachu w Manchesterze, kiedy muzułmański zamachowiec samobójca zabił 22 osoby podczas koncertu Ariany Grande, Atkinson przekonuje, że kara śmierci to najlepszy pomysł na zwalczanie terroryzmu.

Trzeba zrobić wiele, by wyeliminować to zło. Ale jest jeden prosty krok, który możemy teraz podjąć: musimy przywrócić karę śmierci – powiedziała brytyjska eurodeputowana. - Jesteśmy w stanie wojny i zbrodni wojennych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo terroru. Dzisiaj powinniśmy ogłosić, że kara śmierci zostanie przywrócona za przestępstwa terrorystyczne – dodała.

Koniecznie przeczytaj: Terroryzm w liczbach: tak wygląda mapa zamachów w Europie

Czytaj też: Muzułmański duchowny o kobietach i niewolnictwie [WIDEO]

Zdecydowanych działań wobec osób podejrzewanych o terroryzm domaga się także pułkownik Richard Kemp, były szef komisji ds. Reagowania kryzysowego w rządzie brytyjskim. Według niego na terenie Wielkiej Brytanii przebywa około 3000 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Kemp podkreśla, że to zbyt duża liczba, by służby bezpieczeństwa mogły prowadzić nadzór nad wszystkimi i zapobiegać atakom.

Trzeba zatem zmniejszyć tę liczbę. Mówię o ludziach, którzy nie są obywatelami Wielkiej Brytanii, a wobec których służby mają pewność, że są powiązani z terroryzmem. Te osoby powinny być poddawane procesom sądowym, a następnie wywożone z kraju, aby nie stanowiły więcej zagrożenia. Wolę deportowanie podejrzanych, niż widok brytyjskich nastolatków zabitych na ulicach, kiedy nie jesteśmy przygotowani na ich ochronę – przekonuje Kemp.

W drugiej połowie XX wieku na skutek powszechnej tendencji do rezygnacji z kary śmierci wśród państw członkowskich Rady Europy 28 kwietnia 1983 w Strasburgu uchwalono protokół nr 6 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950, znoszący wśród sygnatariuszy karę śmierci w czasie pokoju. Dodatkowo, 3 maja 2002 r. uchwalono w Wilnie protokół nr 13 do tej konwencji, bezwzględnie znoszący karę śmierci, także podczas wojny (nie został on ratyfikowany przez kilku członków Rady Europy).

Podobnych obiekcji nie mają natomiast muzułmanie. Karę śmierci wymierzają nie tylko za zbrodnie, ale przede wszystkim za przestępstwa przeciw wierze, powołując się przy tym na zapisy Koranu.

Za przywróceniem kary śmierci w Europie, jako skutecznemu narzędziu w walce z islamskim terroryzmem, opowiada się m.in. znany podwóżnik Wojciech Cejrowski: Dlaczego warto przywrócić karę śmierci w Europie? Wyjątkowo celny argument Cejrowskiego [WIDEO].

Warto przeczytać: Muzułmańska odpowiedź na... zamachy terrorystyczne. Islam jako „religia pokoju” [WIDEO]

Podziel się