Szukaj

Brytyjczyk umieścił wymowny napis na grobie Stepana Bandery. W ten sposób przypomniał o jego zbrodniach [wideo]

16-10-2018 16:50
Zmiany na grobie Bandery Fot. Graham Phillips / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

W sieci pojawiło się nagranie opublikowane przez Brytyjczyka, Grahama Phillipsa, który dotarł na grób Stepana Bandery w Monachium. Mężczyzna nie tylko zerwał banderowską oraz ukraińską flagę, ale również przytwierdził tablicę z niezwykle wymownym napisem. Wyjaśnił, iż zrobił to ze względu na niemieckiego prawo, które zakazuje gloryfikowanie nazizmu.

Graham Phillips przytwierdził tablicę z anglojęzycznym napisem, który brzmi: „Tu pochowano ukraińskiego nazistę, Stepana Banderę”.

Stepan Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Od 1940 r. przewodził jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B. Współtworzona przez niego formacja ponosi odpowiedzialność za przeprowadzone w latach 1943–1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło od 100 do 200 tys. osób.

Koniecznie przeczytaj: Tak Robert Lewandowski docenił sukces polskich siatkarzy. Nagranie z jego udziałem podbija sieć [wideo]

Czytaj też: Były szef NATO docenia polską politykę energetyczną i poucza Niemcy. „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu”

Po wojnie Bandera zamieszkał w RFN, gdzie został zamordowany w 1959 roku przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego. Pochowano go na Cmentarzu Leśnym w dzielnicy Hadern w Monachium. Od tego momentu jego grób był wielokrotnie dewastowany.

Warto przeczytać: Szokujące słowa ukraińskiej polityk o Węgrach: „Debile, głupsi niż psy. Nie potrafią nauczyć się mowy Bandery” [wideo]

Podziel się