Szukaj

Brytyjczycy masowo występują o polskie paszporty

25-06-2017 23:08
Paszport brytyjski, brexit
Podziel się

Rośnie zainteresowanie mieszkańców Wielkiej Brytanii polskim obywatelstwem. W ubiegłym roku wydano im ponad 50 tysięcy polskich paszportów. To wzrost aż o 14 procent.

Informację o wzroście liczby zapytań o polskie obywatelstwo ze strony obywateli Wielkiej Brytanii potwierdził cytowany przez „Nasz Dziennik” Konsul Generalny RP Krzysztof Grzelczyk.

Jego zdaniem to konsekwencja decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

W wielu przypadkach na decyzję o ubieganie się o polskie obywatelstwo wpływ mają też np. polscy małżonkowie obywateli Wielkiej Brytanii.

Koniecznie przeczytaj: Brytyjczycy masowo wnioskują o unijne obywatelstwo

Czytaj też: Brytyjska eurodeputowana chce kary śmierci dla terrorystów

Jednocześnie spada liczba Polaków i mieszkańców pozostałych krajów Europy Środkowej i Wschodniej wyjeżdżających na Wyspy. W pierwszym kwartale tego roku do Wielkiej Brytanii przybyło 26 tysięcy mieszkańców naszego regionu, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku było ich 40 tysięcy.

Obawiający się o swój status po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, mieszkający na Wyspach Polacy coraz częściej też podczas rozmów z pracownikami służb konsularnych sondują też możliwość powrotu do kraju.

Podobna tendencja została też zauważona w innych krajach UE. W Niemczech odnotowano aż 360-procentowy wzrost liczby wniosków o obywatelstwo, składanych przez Brytyjczyków. We Francji liczba ta wzrosła o 40 procent (Brytyjczycy masowo wnioskują o unijne obywatelstwo...).


Warto przeczytać: Próba gwałtu na 13-letniej dziewczynce w Blackburn. Policja publikuje nagranie [WIDEO]

Podziel się