Szukaj

Brutalne starcia w Paryżu. Policja użyła gazu i broni gładkolufowej. Setki zatrzymanych [foto+wideo]

08-12-2018 16:25
Protesty w Paryżu Fot. Global News / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszych demonstracji „żółtych kamizelek” w Paryżu prewencyjnie zostało zatrzymanych kilkaset osób. Mimo to już przed południem doszło do starć z policją, która do tłumienia protestów użyła m.in. gazu i armatek wodnych.

Rząd zawiesił wprowadzenie podwyżki podatku od paliw, niezadowolenie społeczne we Francji jednak jest tak duże, że protesty nie ustają.

W całym kraju zmobilizowano prawie 90 tys. funkcjonariuszy policji, w samym Paryżu aż 8 tys. Na ulicach stolicy pojawiły się także wozy opancerzone, który miały zostać wykorzystane do burzenia barykad. Chcąc uniknąć zamieszek, prewencyjnie zatrzymano 481 osób, 211 z nich aresztowano.

Koniecznie przeczytaj: Piekło w Paryżu. Stolica Francji zamieniła się w strefę wojny. Rząd rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego [foto+wideo]

Czytaj też: Dantejskie sceny w Paryżu. Kilkuset imigrantów przypuściło szturm na teatr narodowy [foto+wideo]

Do starć z policją jednak doszło. Jak podaje BBC News na ulice Paryża wyszło ok. 5 tys. zwolenników ruchu „żółtych kamizelek”. Na ten moment liczba protestujących zwiększyła się do co najmniej 8 tys. Niektórzy pokonywali kilkanaście godzin pociągiem, aby dotrzeć na demonstrację w stolicy.

Dziennikarze informowali, że większość manifestujących zachowywała się spokojnie, to jednak cały czas dochodziło do starć między osobami z tłumu a oddziałami policji. Przeciw demonstrantom użyto m.in. gazu łzawiącego, armatek wodnych, grantów hukowych i broni gładkolufowej. Wygląda na to, że i tym razem będzie wielu rannych.

W odpowiedzi z tłumu poleciały petardy, fragmenty kostki brukowej, popalano także zaparkowane samochody.

Poniżej próba podpalenia barykady.

Według ostatnich doniesień zatrzymano już ponad 700 osób.

Przed godziną 15.00 na Pola Elizejskie wjechały wozy opancerzone.

Na razie nie zanosi się na to, aby dzisiejsze protesty zmierzały ku końcowi.

Relacje na żywo różnych stacji poniżej:

Warto przeczytać: Dantejskie sceny w Paryżu. Zamieszki na Polach Elizejskich. Policja użyła siły przeciwko demonstrantom [foto+wideo]

Podziel się