Szukaj

Bojownicy ISIS wracają do Europy i… żalą się, że nikt nie chce ich zatrudnić

03-07-2017 15:17
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

Kolejne porażki, jakie tzw. Państwo Islamskie ponosi na Bliskim Wschodzie, powoduje napływa bojowników do Europy. Niedawno szczycili się swoimi okrucieństwami, teraz narzekają, że nie mogą znaleźć pracy, bo… pracodawcy się ich boją.

Nad „ciężkim losem” powracających z bliskowschodniego frontu dżihady stów pochyla się „Newsweek”, odwołując się do publikacji szwedzkiego dziennika „Expressen”.

W rozmowach, jakie szwedzcy dziennikarze przeprowadzili z ex-dżihadystami, przebija… rozżalenie. Islamiści skarżą się, że trudno im wrócić do „normalnego życia”. Problemy mają zwłaszcza ze znalezieniem pracy. Nie potrafią bowiem wytłumaczyć kilkumiesięcznej przerwy w CV, dodatkowo zaś obciążają ich materiały, jakie trafiły do Internetu – zdjęcia z frontu, przedstawiające często okrucieństwa, jakich dopuszczali się wobec wrogów i ludności cywilnej.

Koniecznie przeczytaj: Bojownicy ISIS masowo wracają do Europy

Czytaj też: Irakijczycy bez litości dla bojowników ISIS. Więżą ich w strasznych warunkach. „Błagamy, dajcie nam umrzeć!” [WIDEO]

Aplikuję o różne prace, ale nie mogę jej otrzymać ponieważ moje zdjęcia są tam gdzieś – żali się Walad Yousef, jeden z około 150 dżihadystów, którzy w ostatnim czasie powrócili do Szwecji.

On i jemy podobni tłumaczą, że do Syrii jechali pomagać cywilom. Kłopoty ze znalezieniem przez nich pracy to wina mediów, które „przestraszyły” potencjalnych pracodawców.

Nie wiem, czego się boją? – dziwi się dżihadysta z Malmoe.

Mieszkają z krewnymi, z kolegami. Niektórzy zmienili nazwisko, bo ich nazwiska znalazły się na liście osób stowarzyszonych z ISIS, która wyciekła do internetu, chociaż jak twierdzą nie wiedzą dlaczego się tam znaleźli.

„Newsweek” chwyta się nadziei na „lepsze jutro” islamskich bojowników, jaką ma nieść wprowadzany właśnie w Szwecji próbny program, który zaoferuje im pracę, zamieszkanie, edukację i wsparcie finansowe. Obawy tygodnika co do powodzenia programu budzi natomiast ciążący nad ex-dżihadystami stygmat „bycia członkiem ISIS”.

Warto przeczytać: Islamiści z ISIS boją się śmierci z ręki kobiety [WIDEO]

Podziel się