Szukaj

Biskup Aleppo: „Dla muzułmanów modlitwa o pokój jest trudna, wolą się modlić o zabicie wroga”

10-06-2017 19:42
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

Ordynariusz Aleppo i dyrektor syryjskiej Caritas sceptycznie odnosi się do porozumienia z muzułmanami. Według duchownego, radykalizacja to efekt zagubienia społeczności muzułmańskiej. „Oni mają inna psychikę” – przekonuje.

Biskup Antoin Audo SJ, chaldejski ordynariusz Aleppo i dyrektor syryjskiego Caritas, w rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że celem tzw. Państwa Islamskiego jest destabilizacja – zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie.

Ma za tym stać wielka potęga finansowa, która wykorzystuje zagubienie muzułmanów do własnych celów. Na czym jego zdaniem polega owo zagubienie?

Świat muzułmański w spotkaniu ze współczesnym społeczeństwem doświadcza głębokiego upokorzenia i to na wszystkich poziomach. Jako muzułmanie, a przede wszystkim jako Arabowie są świadomi wielkości swych dziejów. Zarazem jednak nie potrafią zrozumieć współczesnego świata i to rodzi w nich poczucie upokorzenia. Nie potrafią zaakceptować inności, pluralizmu, wolności sumienia, dialogu międzyreligijnego itp. Odbierają to jako zagrożenie. Czują, że ten współczesny świat nie respektuje ich religii i historii. Takie jest ogólnie rzecz biorąc ogólne nastawienie pod względem psychologicznym. I na tym żerują organizacje polityczne, wykorzystują to w sposób instrumentalny, by siać przemoc, która służy jednak pewnemu światowemu mocarstwu finansowemu – powiedział bp Audo.

Koniecznie przeczytaj: Muzułmański duchowny o kobietach i niewolnictwie [WIDEO]

Czytaj też: Arcybiskup Aleppo: „Przyjmując uchodźców, nie pomagacie Syrii”

Jego zdaniem, inicjatywy wspólnej z muzułmanami modlitwy o pokój są skazane na porażkę.

Myślę, że dla muzułmanów modlitwa o pokój jest czymś trudnym. Mogą się raczej modlić o zdobycie panowania, o zabicie wroga. Nie możemy im narzucać postaw chrześcijańskich. Oni mają inną psychikę. Nie można od nich wymagać tego, co nie należy do ich wiary i kultury – wyjaśnił.

Warto przeczytać: Niemcy odkryli, jak ISIS infiltruje uchodźców

Podziel się