Szukaj

„Bild” ujawnia, ile Niemcy wydają na imigrantów. Mowa o miliardach euro

01-11-2017 21:08
Imigranci stojący w rzędzie Fot. George Laoutaris / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

W 2016 roku Niemcy wydały 9,2 miliarda euro na świadczenia dla cudzoziemców ubiegających się o azyl - ujawnił w środę dziennik „Bild”. To wzrost o 73% w porównaniu z 2015 r., mimo iż zmniejszyła się liczba imigrantów pobierających świadczenia.

„Bild” powołuje się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. W 2015 r. w Niemczech świadczenia pobierało 957 tys. cudzoziemców, oczekujących na przyznanie azylu. W 2016 r. takich osób było zdecydowanie mniej, 728 tysięcy.

Dlaczego więc wydatki tak drastycznie poszły w górę? Dziennik wyjaśnia, że związane jest to z wzrostem kosztów, takich jak czynsz w ośrodkach dla uchodźców. Z powodu zawartych długoterminowych umów rząd musi płacić także za puste miejsca w takich ośrodkach.

Koniecznie przeczytaj: Gerard Depardieu twierdzi, że imigranci są... „jedyną szansą” dla Europy

Czytaj też: Norwegia: Polacy skazani za podpalenie ośrodka dla imigrantów. Proces budzi poważne wątpliwości

Świadczenia dla osób, które oczekują w Niemczech na rozpatrzenie wniosku azylowego wynoszą 354 euro i przeznaczone są na wyżywienie, ubrania i środki czystości. 135 euro z tej kwoty stanowi tzw. „kieszonkowe”. Władze pokrywają też koszty mieszkania i ogrzewania.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, świadczenia powiększają się o ok. 50 euro. Odrzucenie wniosku o azyl niekoniecznie jednak oznacza utratę świadczeń. Jak podaje „Bild”, w 2016 r. ponad 23. tys. osób, których wnioski rozpatrzono negatywnie nadal otrzymywało od niemieckiego rządu pieniądze.

Warto przeczytać: Najlepsi nauczyciele tylko dla imigrantów? Nowy, absurdalny pomysł wicepremiera Szwecji i ministra edukacji

Podziel się