Szukaj

W Berlinie spłonął meczet. Nieznani sprawcy obrzucili budynek koktajlami Mołotowa. Pojawiło się nagranie z momentu podpalenia [wideo]

11-03-2018 19:59
Podpalenie meczetu w Berlinie Fot. EHA News - Deutsch / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W berlińskiej dzielnicy Reinickendorf doszło do podpalenia tureckiego meczetu. Sprawcy posłużyli się koktajlami Mołotowa. Akcja gaśnicza trwała ponad godzinę, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Straż pożarna została wezwana na miejsce po godzinie 2:00 w nocy z soboty na niedzielę. Do podpalenia doszło zaledwie kilka godzin po podobnym ataku w Lauffen am Neckar koło Stuttgartu. Choć w obu zajściach nikt nie ucierpiał, budynki zostały w dużym stopniu zniszczone.

Strażacy w oświadczeniu oznajmili, że przyczyną pożaru były koktajle Mołotowa wrzucone przez otwarte okno. Policja rozważa dwa motywy wandalizmu. Pierwszym jest atak na tle islamofobicznym, drugim – wyraz sprzeciwu politycznego przeciw operacji wojskowej w Turcji.

Koniecznie przeczytaj: UK: Wybuch i pożar w polskim sklepie w Leicester nie były nieszczęśliwymi wypadkami. Służby zatrzymały trzech muzułmanów podejrzanych o celowe podpalenie

Czytaj też: Atak na meczet w Manchesterze. Najpierw świńskie głowy, potem podpalenie [WIDEO]

W przypadku drugiej wersji podejrzenie pada na Kurdów. Jak podaje dzienniknarodowy.com, przywódca społeczności, Gokay Sofuoglu, potępił incydent z okolic Stuttgartu jako „nieludzką zbrodnię” i „akt terroru”. Podpalenie w Berlinie może jeszcze bardziej zwiększyć napięcia na linii turecko-kurdyjskiej.

Warto przeczytać: Zabytkowy Wielki Meczet w Mosulu został wysadzony w powietrze

Podziel się