Szukaj

Były główny francuski architekt zabytków o pożarze Notre Dame: „Ogień nie mógł zostać wzniecony przez zwarcie elektryczne”

23-04-2019 20:18
pożar Notre Dame w Paryżu Fot. stratford boy / Twitter / Twitter
Podziel się

Były główny francuski architekt zabytków, Benjamin Mouton, który z opiekował się świątynią Notre-Dame w latach 2000-2013, jest przekonany, że pożar katedry nie był spowodowany pracami konserwatorskimi. Jego zdaniem, niemożliwe jest, by w tym przypadku mogło dojść do zwarcia elektrycznego. Jak dodał, nadal nie wiadomo, w jakim stanie są ściany oraz cała konstrukcja świątyni.

Jako główny architekt zabytków Benjamin Mouton kierował w katedrze pracami instalacyjnymi systemu przeciwpożarowego.

Ekspert ten, powołując się m.in. na słowa swojego następcy Philippe'a Villeneuve'a, na łamach portalu Batiactu stwierdził, że pożar nie powstał w wyniku prowadzonych prac konserwatorskich. Jego zdaniem, wybuch tak dużego ognia mógł nastąpić tylko w miejscu łączenia się nawy i transeptu katedry. W swoim tekście podkreślił również, że „ochrona przeciwpożarowa była w katedrze na najwyższym poziomie”.

Koniecznie przeczytaj: Zamachowiec spod Notre Dame był nagradzanym przez UE dziennikarzem

Czytaj też: Francja: Potężny pożar i zamieszki w obozie dla uchodźców [WIDEO]

W ciągu 40 lat mojego zawodowego doświadczenia nigdy nie widziałem pożaru takiego jak ten. Kiedy zająłem się systemem antypożarowym w katedrze, instalowaliśmy drogie, najwyższej klasy urządzenia.  Wiele drewnianych drzwi zastąpiono specjalnymi drzwiami antyogniowymi. Ograniczyliśmy wszystkie urządzenia elektryczne, które były zabronione na strychu/ Ogień nie mógł zostać wzniecony przez zwarcie elektryczne ani jakiś pojedynczy incydent. Jego wybuch wymagał silnego uderzenia cieplnego na początku, aby uruchomić taką katastrofę. Tym bardziej, że drewno dębowe jest szczególnie twarde.

– napisał Mouton.

Warto przeczytać: Mateusz Morawiecki rozwścieczył media oraz rząd w Izraelu. Zareagował nawet Benjamin Netanjahu: „Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” [wideo]

Podziel się