Szukaj

Belgia: starcia policji z demonstrującymi żołnierzami [WIDEO]

16-11-2016 11:45
Belgia: starcia policji z demonstrującymi żołnierzami Fot. Ruptly TV / YouTube / screen
Podziel się

We wtorek wojskowi protestowali na ulicach Brukseli przeciw rządowym pomysłom podniesienie wieku emerytalnego dla żołnierzy. Demonstracja przerodziła się w starcia z policją, która została m.in. obrzucona kamieniami.

Belgijskie wojsko rzadko protestuje. Tym razem jednak żołnierze postanowili urządzić manifestację po tym, jak rząd zapowiedział, że w tej grupie zawodowej nastąpi stopniowe podniesienie wieku emerytalnego z 56 do 63 lat. Według żołnierzy politycy nie wzięli pod uwagę specyfiki pracy w siłach zbrojnych. Zwłaszcza, że ze względu na ostatnie zagrożenie terrorystyczne w kraju obciążenie dla wojskowych jest znacznie większe.

Koniecznie przeczytaj: Zatrzymani kibice zapłacą za interwencję pod Spodkiem? Policja złożyła w tej sprawie wniosek

Czytaj też: Władysław Bartoszewski czy Żołnierze Wyklęci? Środowiska patriotyczne walczą z KOD-em o nazwę dla ronda w Pile

Demonstracja w stolicy kraju, która miała mieć pokojowy przebieg w pewnym momencie przerodziła się w uliczne walki z policją. Żołnierze obrzucali funkcjonariuszy kamieniami, śmieciami, butelkami, butami itd., czyli akurat wszystkim, co było pod ręką. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Kilku osobom udzielono pomocy medycznej.

Co ciekawe, mimo gwałtownego przebiegu demonstracji, na końcu policja i żołnierze uścisnęli sobie dłonie.

Relacja na nagraniu poniżej:

Warto przeczytać: Uliczne walki i starcia kibiców z policją w całej Europie

Podziel się