Szukaj

Będzie ponowne liczenie głosów w stanie Wisconsin. Zakwestionują wygraną Trumpa?

26-11-2016 12:12
Donald Trump, Partia Republikanów Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Głosy w stanie Wisconsin zostaną ponownie przeliczone. Kandydatce Zielonych Jill Stein, która złożyła w tej sprawie w piątek wniosek, udało się zebrać pieniądze potrzebne do pokrycia kosztów ponownego przeliczenia głosów. Lewicowa polityk zapowiedziała, że podobne wnioski złoży w stanach Michigan i Pensylwania.

Mimo, że do całej sprawy nie odniosła się ani Hillary Clinton, ani jej rzecznik, oczywiste jest, że działania podejmowane przez Stein są na korzyść Demokratów. Kandydatka Zielonych w wyborach uzyskała zaledwie 1% poparcia, więc z całą pewnością nie liczy na wygraną.

Ponowne przeliczenie głosów w tzw. stanach wahających się mogłoby być korzystne głównie dla Hillary Clinton. Jej zwycięstwo w tych częściach kraju (co przepowiadano w sondażach), dałoby jej wygraną w całych wyborach. Większość komentatorów zwraca jednak uwagę, że taki scenariusz jest raczej mało prawdopodobny.

Koniecznie przeczytaj: Na kilka dni przed wyborami Donald Trump wygrywa w sondażu z Hillary Clinton

Czytaj też: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Ponowne przeliczanie głosów w jednym stanie to bardzo kosztowna procedura, dlatego amerykańskie prawo wyborze wymaga, aby zapłacił za to wnioskujący. Warto zwrócić uwagę, że Stein w bardzo krótkim czasie udało się zebrać 5 mln dolarów – tak dużej kwoty nie udało się jej uzyskać w trakcie całej swojej kampanii.

Sztab wyborczy Stein obliczył, że aby przeliczyć głosy we wszystkich trzech stanach potrzebne jest w sumie 7 mln dolarów. Termin na złożenie wniosków w Pensylwanii mija w poniedziałek, w Michigan w środę.

Warto przeczytać: To nie koniec wyborów w USA? Hillary Clinton może jeszcze zostać prezydentem!

Podziel się