Szukaj

Francja: 450 islamskich terrorystów opuści więzienia. Władze zapewniają, że są przygotowane. Eksperci biją na alarm

07-06-2018 16:31
Francja Fot. Mark Bridge / flikcr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Jak poinformował zarząd francuskiego więziennictwa, już w najbliższym czasie zakłady karne opuści aż 1200 przestępców. Co warte podkreślenia, wśród nich jest 450 islamskich terrorystów odsiadujących wyroki za radykalizm religijny lub udział w przestępstwach o charakterze terrorystycznym. Władze zapewniają, że mają sytuację pod kontrolą, jednak eksperci są przekonani, że policja będzie miała bardzo utrudnione zadanie.

Do tej sprawy odniósł się m.in. francuski prokurator ds. walki z terroryzmem Francois Molins, który podczas wywiadu dla jednej z tamtejszych telewizji powiedział, że wypuszczenie tych ludzi na wolność wiąże się z dużym ryzykiem. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że ci terroryści znów przeprowadzą zamachy:

Wypuszczenie na wolność osób skazanych za udział w działaniach terrorystycznych, stanowi bardzo poważne ryzyko. Ci ludzie nie żałują swych czynów i nie wykazują skruchy, a przeciwnie, stają się jeszcze bardziej zatwardziali podczas odbywania kary. Więzienie spełnia rolę inkubatora, w którym terroryści islamscy radykalizują swych współwyznawców, odsiadujących kary za przestępstwa kryminalne.

Koniecznie przeczytaj: Francja: Protestujący imigranci wywołali potężne zamieszki. Przez kilka godzin niszczyli samochody, sklepy i domy [wideo+foto]

Czytaj też: Francja: Imigranci w Calais włamali się do ciężarówki jadącej do Wielkiej Brytanii. W środku zaskoczył ich... niedźwiedź polarny [wideo]

Przedstawiciele francuskiego rządu premier Edouard Philippe oraz minister sprawiedliwości zapewnili Nicole Belloubet, zapewnili że po wypuszczeniu z więzienia ludzie ci będą objęci nadzorem. Jak poinformowali, już teraz w poszczególnych departamentach kraju pracują lokalne grupy rozpoznania, w skład których wchodzą policjanci, agenci służb specjalnych i przedstawiciele sądów. Będą oni sprawować ścisły nadzór nad zwolnionymi terrorystami. W zależności od potrzeby taka inwiglacja będzie prowadzona przez okres kilky miesięcy lub lat.

Jak jednak podkreślają eksperci, francuscy policjanci będą mieli bardzo utrudnione zadanie. Wszystko z powodu obowiązującego we Fracncji prawa, które zabrania śledzenia osób skazanych przez sąd za popełnione przestępstwa. 

Warto przeczytać: Francja wygrywa z Urugwajem i awansuje do półfinału MŚ w Rosji. Fatalny błąd Fernando Muslery [wideo]

Podziel się