Szukaj

Skandaliczna sytuacja. Ukraińscy żołnierze, którzy służą w jednej brygadzie z Polakami użyli banderowskiego zawołania [wideo]

16-10-2018 11:25
Ukraińscy żołnierze LITPOLUKRBRI Fot. LITPOLUKRBRI / Facebook
Podziel się

Na oficjalnym profilu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRI) opublikowano nagranie, na którym ukraińscy żołnierze składają życzenia swoim rodakom z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Na końcu słychać banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini! Herojam sława!”.

Na nagraniu przemawia płk Dmytro Bratiszka dowodzący ukraińskimi żołnierzami w brygadzie LITPOLUKRBRI. Na zakończenie życzeń dowódca krzyczy „Sława Ukrainie”, a stojący z nim żołnierze odkrzykują „Bohaterom chwała”.

Drodzy Ukraińcy! My, obrońcy Ukrainy, wojskowi narodowego ukraińskiego kontyngentu litewsko-polsko-ukraińskiej brygady i przedstawiciele 80. samodzielnej desantowo-szturmowej brygady, pozdrawiamy naszych kolegów, ochotników i cały naród z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny i święta Opieki Matki Boskiej. Życzymy wszystkim dobra i pokoju. Razem do zwycięstwa. Sława Ukrainie!

Koniecznie przeczytaj: Makabryczna gra o Auschwitz stworzona przez ukraińską firmę trafi na rynek? Prokuratura wszczęła śledztwo [wideo]

Czytaj też: Niepokojące doniesienia. Wojsko ma zablokować Marsz Niepodległości? Organizatorzy negocjują z rządem

- przemawiał płk. Bratiszka.

Nie wiadomo, gdzie nakręcony został film. Na co dzień brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada stacjonuje w Lublinie. Portal kresy.pl informuje jednak, że parę dni temu żołnierze przebywali na Litwie, gdzie brali udział w ćwiczeniach Maple Arch 2018. Możliwe więc, że film powstał poza granicami Polski, co nie zmienia jednak jego charakteru.

Zawołanie „Sława Ukrajini! Herojam sława!”, od niedawna używane oficjalnie w ukraińskim wojsku, w Polsce wzbudza nadal ogromne kontrowersje. Słowa te, używane w czasie II wojny światowej jako pozdrowienie ukraińskich żołnierzy AON-UPA, nierzadko były ostatnimi, które słyszeli mordowani na Kresach Polacy.

Warto przeczytać: TVP otwarcie promuje imigrację? „Nie mamy multi-kulti, ale musimy się tego uczyć” [wideo]

Podziel się