Szukaj

Aż dziesięciokrotny wzrost napaści seksualnych podczas festiwali w Szwecji

12-06-2017 14:20
Koncert plenerowy Fot. Krakowskie Juwenalia / youtube / screen YouTube
Podziel się

Z najnowszego raportu jednej ze szwedzkich organizacji pozarządowych wynika, że w ciągu ostatniego roku aż o 1000 procent wzrosła liczba ataków seksualnych, dokonywanych podczas imprez muzycznych i w parkach rozrywki.

Badania przeprowadziła organizacja Night Shift. Jej działacze twierdzą, że udokumentowali ponad 100 przypadków molestowania seksualnego, a liczba ta wciąż rośnie.

Dramatyczny wzrost ataków seksualnych odnotowano podczas imprez plenerowych – festiwali i w parkach rozrywki na terenie całego kraju.

W jednym z najliczniej odwiedzanych parków rozrywki w kraju, sztokholmskim Grona Lund, w tym roku doszło już do co najmniej czterech takich zdarzeń, podczas gdy w całym ubiegłym odnotowano tylko jeden taki atak.

Koniecznie przeczytaj: Szwedzki festiwal nie odbędzie się za rok. Powodem napaści seksualne i gwałt na 15-latce

Czytaj też: Imigranci przyznają się do popełnienia przestępstw, żeby otrzymać azyl

Wszystkie sprawy są zgłaszane policji. Ofiarami są młode nastoletnie dziewczęta – informuje szef bezpieczeństwa w sztokholmskim parku Fredri Gemzell.

Night Shift to organizacja, utworzona w ubiegłym roku właśnie w odpowiedzi na rosnącą liczbę napaści seksualnych. Zajmuje się wywieraniem presji na organizatorów festiwali, aby zapobiegać tego typu atakom.

Z oficjalnych danych rządu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat w całej Szwecji liczba napaści o charakterze seksualnym wzrosła aż o 70 procent. Kilkanaście procent kobiet stwierdziło, że w obawie przez napaścią nie wychodzą nocą samotnie z domu.

Wielu mężczyzn, którzy dopuścili się napaści seksualnych na różnych festiwalach, opisano jako mających „obce pochodzenie”.

Warto przeczytać: Większość przestępców w Szwecji pochodzi ze środowisk imigranckich

Podziel się