Szukaj

Austriacy zakazują noszenia burek, Włosi domagają się szanowania wartości przez imigrantów

17-05-2017 11:18
Burka Fot. Steve Evans / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Rząd Austrii wprowadził zakaz rozdawania Koranu oraz noszenia burki w miejscach publicznych. Nowe prawo ma wejść w życie w październiku. Za jego złamanie grozi grzywna w wysokości 150 euro. A jeszcze niedawno prezydent tego kraju nawoływał Austriaczki do zakładania burek w geście solidarności z muzułmankami…

Nowy pakiet przepisów dotyczących integracji migrantów przyjęto dzięki porozumieniu dwóch największych ugrupowań politycznych w Austrii; socjaldemokraci i chadecy negocjowali je od marca br.

Od jesieni zakazane będzie noszenie w miejscach publicznych nie tylko zasłaniającej całą głowę i twarz burki, ale też innych podobnych elementów muzułmańskiego stroju zasłaniających twarz, takich jak nikab. Ponadto ma wejść zakaz rozdawania Koranu.

Koniecznie przeczytaj: Norwegia chce zakazać noszenia burek w szkołach

Czytaj też: Austria: Imigrant próbował zniszczyć krzyż i zdemolować świątynię [WIDEO]

Oprócz obostrzeń odnośnie stroju, uchodźcy, którzy starają się o azyl w Austrii będą zobowiązani do zaliczenia rocznych zajęć, obejmujących naukę języka i kanonu wartości, obowiązujących w tym kraju. Azylanci będą też musieli wykonywać nieodpłatnie prace społeczne; odmowa grozi obniżeniem wypłacanych przez państwo świadczeń.

Tym samym Austria to kolejny europejski kraj, który próbuje zmusić migrantów z innych kręgów kulturowych do dostosowania się do panujących w nim wartości i prawa. We Włoszech ukrywania twarzy w miejscach publicznych zabroniono już w 1975 roku. Podobne do wprowadzanych właśnie w Austrii przepisów od 2011 roku obowiązują także we Francji; tam, oprócz mandatu za noszenie burki lub nikabu, mężowi zmuszającemu do tego żonę grozi 30 tys. euro grzywny i roczne więzienie.

Decyzja austriackiego rządu to kolejny w ostatnim czasie przejaw budzącej się asertywności Europejczyków wobec migrantów. Kilka dni temu włoski Sąd Najwyższy orzekł, że imigranci, że imigranci, którzy decydują się zamieszkać w kraju zachodnim mają „obowiązek dostosować się do wartości jego społeczeństwa”. Podkreślił przy tym, że imigranci nie muszą wyrzekać się swych korzeni, alew społeczeństwie multietnicznym konieczne jest identyfikowanie się z systemem wspólnym dla migrantów i mieszkańców”.

Warto przeczytać: Imigranci z ośrodka dla uchodźców skarżą się na brak… seksu [WIDEO PL]

Podziel się