Szukaj

Austria: Władze Wiednia nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego. Apelują do polskiej strony o wycofanie się z projektu

09-08-2018 17:27
Tablica Jana III Sobieskiego Fot. Herzi Pinki / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Jak poinformował „Nasz Dziennik”, pomiędzy 13 a 16 lipca zniknęła tablica z cokołu pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Co ciekawe, poinformowana o tej sprawie policja nie odpowiedziała na zawiadomienie, gdyż jak się okazuje, władze miasta nie chcą, by monument tego polskiego króla stanął na ich ziemi.

Dotychczas planowano, że monument stanie na wzgórzu Kahlenberg dokładnie 12 września 2018 roku, czyli w 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem. Trzy lata temu umieszczono w tym miejscu pamiątkową tablicę zawierającą wizualizację oraz informacje o projekcie napisane w językach polskim i niemieckim.

Z relacji mediów wynika, że konstrukcja zniknęła między 13 a 16 lipca br. Sprawę zgłoszono policji, jednak do dziś nie otrzymano żadnej odpowiedzi na to zawiadomienie.

Koniecznie przeczytaj: Mława: Pijany Ukrainiec zniszczył pomnik Żołnierzy Wyklętych. Zatrzymali go przechodnie [foto]

Czytaj też: Jarosław Kuźniar był w szoku. Oto jak znana pisarka oceniła wynik wyborów [wideo]

Tymczasem okazuje się, że pomimo zawartych uzgodnień, wiedeński magistrat miał dojść do wniosku, że jednak nie chce tego upamiętnienia. W związku z tym stara się przekonać stronę polską do wycofania się z projektu. Jak dotąd nie poinformowano, co wpłynęło na zmianę decyzji władz stolicy Austrii.

Jak informują media, na pomnik wydano 1,5 mln zł. Kwotę zebrano m.in. dzięki hojności prywatnych osób oraz polskich firm.

Warto przeczytać: Adam Strug w TVN24: To nie jest „rzekomy postkomunizm”, tylko praktyczny. Kaczyński miał rację [wideo]

Podziel się