Szukaj

Strzelanina w Holandii. Napastnik otworzył ogień w tramwaju. Są ofiary śmiertelne [foto+wideo]

18-03-2019 17:50
Zamach w Holandii Fot. skynews / Twitter / Twitter
Podziel się

Trzy osoby nie żyją, a kilka zostało rannych w czasie ataku, do którego doszło dzisiaj w holenderskim mieście Utrecht. Napastnik zaczął strzelać do pasażerów tramwaju. Udało mu się uciec. Trwa obława holenderskich służb. Policja nie wyklucza zamachu terrorystycznego.

Atak miał miejsce przed godz. 11.00 czasu lokalnego na placu 24 Października w zachodniej części miasta. Mężczyzna otworzył ogień do pasażerów tramwaju, a potem uciekł.

Według najnowszych komunikatów lokalnej policji 3 osoby nie żyją, a 5 zostało rannych.

Koniecznie przeczytaj: Biegli psychiatrzy zbadali Stefana W. Nie byli w stanie orzec, czy podczas zamachu był poczytalny

Czytaj też: Szkocja: Ciało Polaka znalezione w spalonym aucie. Możliwe morderstwo. „Rodzina w Polsce jest zdruzgotana”

Trwa obława. Opublikowano zdjęcia poszukiwanego mężczyzny i podano jego tożsamość. To urodzony w Turcji 37-letni Gökman Tanis. Policja apeluje o niezbliżanie się do podejrzanego, gdyż może być niebezpieczny.

Poszukiwany mężczyzna jest znany policji. Według BBC, w przeszłości został zatrzymany z powodu podejrzenia o przynależność do Państwa Islamskiego. Holenderskie media informują też, że Turek kilka lat temu brał udział w strzelaninie w dzielnicy Kanaleneiland, a w marcu tego roku zeznawał przed sądem ws. gwałtu, do którego doszło w lipcu w Utrechcie.

W mediach pojawiały się informacje o strzałach w innych częściach miasta. Policja jednak zdementowała te doniesienia. Według służb atak przeprowadził prawdopodobnie jeden napastnik.

W obławie uczestniczy odział antyterrorystyczny. Wykorzystywane są także śmigłowce. Służby prowadzą przeszukania w okolicznych budynkach i dzielnicach. Bliższe informacje na temat operacji nie są na razie podawane.

Na Twitterze pojawiło się nagranie z zatrzymania na jeden z ulic w tej samej dzielnicy, w której doszło do strzelaniny. Nie wiadomo, jednak, kto został zatrzymany i czy ma to związek z dzisiejszym atakiem.

W całej prowincji Utrecht zarządzono wprowadzenie najwyższego 5 stopnia zagrożenia terrorystycznego. Będzie obowiązywał do jutra do godziny 18.00.

Warto przeczytać: PILNE: Strzelanina w centrum Paryża. Są ofiary. Wszystko wskazuje na zamach terrorystyczny [WIDEO]

Podziel się