Szukaj

Arcybiskup, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla, chce mieć prawo do eutanazji!

08-10-2016 15:17
Abp Desmond Tutu, 2011, południowoafrykański biskup anglikański Fot. Kristen Opalinski / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Desmond Tutu, południowoafrykański biskup anglikański, zwierzchnik tamtejszego Kościoła w dniu swoich 85 urodził powiedział, że chciałby móc skorzystać z „wspomaganej śmierci”. Wcześniej arcybiskup wrażał już swoje poparcie dla eutanazji, ale nie określił jednak, czy sam ma zamiar z niej skorzystać.

Arcybiskup Desmond Tutu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. Duchowny został wybrany pierwszym czarnoskórym arcybiskupem w tym Kościele, jest też laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Tutu zasłynął między innymi jako przeciwnik apartheidu, w wyniku jego działań do Konstytucji RPA wpisano zakaz dyskryminacji zw względu na kolor skóry.

Hierarcha kościoła anglikańskiego zyskał „sławę” także inną działalnością. Tutu znany jest z aktywnego wspierania osób LGBT w Afryce, domaga się też ich równouprawnienia, w tym opowiada się za legalizacją małżeństw tej samej płci. Duchowny atakował nawet Kościół anglikański, zarzucając mu, że jest „homofobiczny”.

Koniecznie przeczytaj: Abp Hoser: podejrzewam, że w polskim Kościele istnieje lobby gejowskie

Czytaj też: Kornel Morawiecki chce debaty ws. legalizacji eutanazji

W ostatnich latach Tutu coraz częściej wypowiadał się o eutanazji w pozytywnym świetle. Dwa lata temu do jego poglądów odniósł się anglikański hierarcha, były arcybiskup Canterbury, Lord Carey, który powiedział, że jest wstrząśnięty, tym co mówi południowoafrykański duchowny i zaznaczył, że Kościół anglikański jednoznacznie sprzeciwia się eutanazji.

Desmond Tutu prośbę o prawo do skorzystania z „wspomaganego umierania” przedstawił na łamach „Washington Post”, zaraz po operacji, którą niedawno przeszedł.

Mam nadzieję, że będę traktowany ze współczuciem i że dostanę pozwolenie, by przejść do następnej fazy mojej ziemskiej wędrówki zgodnie z moim wyborem – powiedział Tutu, który dodał, że osoby ciężko chore wiedzą, że „wspomagana śmierć może im zapewnić niezmierzony komfort”.

W Afryce Południowej kwestia eutanazji nie została uregulowana prawnie, jednak w 2015 r. jeden z tamtejszych sądów wydał wyrok, który zezwolił ciężko chorym osobom na podjęcie decyzji o udzieleniu im „pomocy w umieraniu”.

Warto przeczytać: Ks. Międlar już bez koloratki: „W polskim Kościele rządzi lobby homoseksualne”

Podziel się