Szukaj

Arabskie księżniczki skazane za poniżanie służby

24-06-2017 19:34
Muzułmanka w nikabie Fot. Kobieta w nikabie / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Sąd w Brukseli skazał na grzywnę i więzienie w zawieszeniu księżniczkę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz jej siedem córek. Kobiety uznano winnymi handlu ludźmi i poniżającego traktowania.

Poszkodowane to 23 kobiety, które w latach 2007-2008 pracowały dla księżniczek w brukselskim luksusowym hotelu Conrad (obecnie to hotel Steigenberger Wiltcher`s). Księżniczka z ZEA wraz z córkami zajmowała tam całe piętro apartamentów.

Sprawa wydała się, kiedy jednej z poszkodowanych udało się uciec z hotelu, którego opuszczanie przez służbę było zakazane. Kobieta opowiedziała o niewolniczych warunkach pracy przez 24 godziny na dobę, spaniu na podłodze i jedzeniu resztek po księżniczkach.

Koniecznie przeczytaj: Polska odpowiada Komisji Europejskiej w sprawie relokacji. Co na to Bruksela?

Czytaj też: Oto, co chce nam zafundować opozycja do spółki z Brukselą [WIDEO]

Sąd skazał kobiety na 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 165 tys. euro (z czego połowę zawiesił).

Na ławie oskarżonych zasiadł też zatrudniony przez księżniczki główny kamerdyner, jednak został uniewinniony.

Księżniczki nie przyznały się do winy; na razie nie wiadomo, czy będą odwoływać się od wyroku.

Sprawę udało się zakończyć dopiero po dziewięciu latach, ponieważ wcześniej obrona skutecznie uniemożliwiała rozpoczęcie procesu.

W opinii obrońców praw człowieka, podobne sytuacje to norma w społeczeństwach arabskich, zwłaszcza w bogatych domach w krajach Zatoki Perskiej. Kilka miesięcy temu opisywaliśmy sytuację, kiedy bogata Kuwejtka nie udzieliła pomocy służącej i ta wypadła z okna na siódmym piętrze (Pokojówka spadła z 7 piętra. Jej pracodawczyni nie chciała jej pomóc, bo nagrywała film...). 


Warto przeczytać: Estonia ma sposób na obejście unijnego prawa. Bruksela będzie wściekła

Podziel się