Szukaj

Arabia Saudyjska została członkiem komisji OZN walczącej o… równouprawnienie kobiet

25-04-2017 00:02
Arabia Saudyjska, Salman ibn Abd al-Aziz Al Suud Fot. Andrew Stroehlein‏ / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Wydaje się niewiarygodne, ale jednak. Arabia Saudyjska weszła w skład Komisji ds Statusu Kobiet ONZ, która zajmuje się walką o prawa kobiet. Pozarządowa organizacja UN Watch podała, że kandydaturę tego kraju musiało poprzeć przynajmniej pięć krajów Unii Europejskiej.

Arabia Saudyjska, która została członkiem Komisji ds Statusu Kobiet ONZ na lata 2018-2022, przejmie zadania, których nie powstydziłaby się żadna organizacja feministyczna. Razem z 44 innymi państwami będzie decydować o kierunku działań związanych z promocją równouprawnienia kobiet, walki z „seksizmem” czy wyznaczaniu światowych standardów dotyczących dobrych praktyk traktowania kobiet.

Decyzja o tyle kuriozalna, że Arabia Saudyjska wydaje się akurat jednym z ostatnich krajów na świecie, gdzie można mówić o równych prawach obu płci. W muzułmańskiej monarchii kobiety mają zakaz prowadzenia pojazdów, nie mogą też podpisać dokumentów czy wyjść z domu bez towarzystwa męża lub męskiego członka rodziny. Co więcej, w Arabii Saudyjskiej segregacja płci jest sprowadzona do takiego absurdu, że nawet budynki w tym państwie posiadają osobne wejścia dla mężczyzn i kobiet. Niestety taka groteska przybiera również bardziej tragiczne skutki. W tym kraju nie raz dochodziło do przypadków śmierci kobiet, którym nie mogła udzielić pomocy załoga karetki, składająca się z samych mężczyzn.

Koniecznie przeczytaj: Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. Amber Gold próbował zasłaniać się niepamięcią. Nie wyszło [WIDEO]

Czytaj też: „Czarny piątek” w Arabii Saudyjskiej. Tym razem można odczytać to dosłownie… [WIDEO]

Wybrać Arabię Saudyjską do obrony praw kobiet to tak, jakby postawić podpalacza na czele miejskiej straży pożarnej - skomentował Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy organizacji UN Watch.

Władze Arabii Saudyjskiej wydają mało się przejmować tego typu krytyką i po raz kolejny dzielnie walczą o prawa kobiet. Przypomnijmy, niedawno świat obiegło zdjęcie z posiedzenia saudyjskiej Rady Kobiet, na którym nie było ani jednej przedstawicielki płci pięknej. Więcej tutaj: Śmiech i niedowierzanie. Tak wygląda posiedzenie Rady Kobiet w Arabii Saudyjskiej [FOTO].

Warto przeczytać: Mecenas Hambura zapowiada protest głodowy w walce o prawa Polaków w Niemczech

Podziel się