Szukaj

Ukraińska pisarka apeluje do polskich władz. „Zapomnijcie o Wołyniu i bijcie się za Ukrainę”

28-11-2018 16:10
Oksana Zabużko Fot. Rafał Komorowski / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Ukraińska pisarka Oksana Zabużanko wyraziła swoje oburzenie wobec postawy całego świata z związku z eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Co ciekawe, literatka ma szczególne pretensje do polskich władz, które skupiają się na rzezi wołyńskiej, nie zaś na bieżącej polityce.

Pisarka przypomniała, że w 1994 roku podpisano porozumienie, na mocy którego USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały uszanowanie niepodległości Ukrainy:

Przypomnę, że w 1994 roku podpisane zostało w Budapeszcie memorandum. Ukraina zrzekła się wtedy broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały nam wtedy respektowanie niepodległości Ukrainy i istniejących granic, w zamian za zniszczenie rakiet nuklearnych. Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli.

Koniecznie przeczytaj: Ukraina: Nacjonaliści zorganizowali demonstracje pod polską ambasadą i konsulatami: „Jesteśmy banderowcami i jesteśmy z tego dumni” [WIDEO+FOTO]

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda bardzo zdecydowanie o relacjach z Ukrainą: „To jest coś nie do przyjęcia” [WIDEO]

Oksana Zabużanko podkreśliła, że Rosja poprzez swoją napaść w 2014 naruszyło te ustalenia, dlatego też zarówno Polska, jak i inne kraje powinny stanowczo zareagować: 

My zostaliśmy po prostu brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję, czyli jedno z państw, które podpisało to Memorandum. W kontekście prawa międzynarodowego obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie.

W dalszej części swojej wypowiedzi zaatakowała polski rząd, która skupia się na polityce historycznej, w szczególności rzezi wołyńskiej, zamiast na bieżących wydarzeniach. Dlatego też, jej zdaniem, nasze władze powinny zapomnieć o historii i wspomóc Ukrainę w walce z Rosją:

Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem.(...) Polska – jak i inne kraje – powinna się obudzić.

Warto przeczytać: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Podziel się