Szukaj

Ukraińska pisarka apeluje do polskich władz. „Zapomnijcie o Wołyniu i bijcie się za Ukrainę”

28-11-2018 16:10
Oksana Zabużko Fot. Rafał Komorowski / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Ukraińska pisarka Oksana Zabużanko wyraziła swoje oburzenie wobec postawy całego świata z związku z eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Co ciekawe, literatka ma szczególne pretensje do polskich władz, które skupiają się na rzezi wołyńskiej, nie zaś na bieżącej polityce.

Pisarka przypomniała, że w 1994 roku podpisano porozumienie, na mocy którego USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały uszanowanie niepodległości Ukrainy:

Przypomnę, że w 1994 roku podpisane zostało w Budapeszcie memorandum. Ukraina zrzekła się wtedy broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały nam wtedy respektowanie niepodległości Ukrainy i istniejących granic, w zamian za zniszczenie rakiet nuklearnych. Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli.

Koniecznie przeczytaj: Szeremietiew o konflikcie Rosja-Ukraina: „Wojna można objąć całą Europę. Użycie broni nuklearnej to realny scenariusz”

Czytaj też: Lech Wałęsa o eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. „Muszę pogadać z naczelnikiem Rosji, Władimirem”

Oksana Zabużanko podkreśliła, że Rosja poprzez swoją napaść w 2014 naruszyło te ustalenia, dlatego też zarówno Polska, jak i inne kraje powinny stanowczo zareagować: 

My zostaliśmy po prostu brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję, czyli jedno z państw, które podpisało to Memorandum. W kontekście prawa międzynarodowego obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie.

W dalszej części swojej wypowiedzi zaatakowała polski rząd, która skupia się na polityce historycznej, w szczególności rzezi wołyńskiej, zamiast na bieżących wydarzeniach. Dlatego też, jej zdaniem, nasze władze powinny zapomnieć o historii i wspomóc Ukrainę w walce z Rosją:

Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem.(...) Polska – jak i inne kraje – powinna się obudzić.

Warto przeczytać: Ukraińska armia przygotowuje się do kolejnego ataku Rosjan? Właśnie zaczęła wzywać rezerwistów na szkolenia

Podziel się