Szukaj

Angela Merkel zapewnia, że Niemcy poradzą sobie z polityką imigracyjną

31-08-2016 13:03
Angela Merkel podczas przemówienia Fot. Metropolico.org / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Angela Merkel udzieliła wywiadu dla „Sueddeutsche Zeitung”, w którym wypowiada się na temat niemieckiej polityki imigracyjnej. Uważa, że jej hasło sprzed roku „damy radę” nadal jest aktualne i słuszne. Wskazuje również na błędy, które Niemcy popełniły w sprawie imigrantów.

Wywiad ukazał się dokładnie rok po konferencji prasowej w Berlinie, na której kanclerz Merkel zapewniała o tym, że Niemcy poradzą sobie w sprawie przyjęcia 800 tys. imigrantów. Wówczas padły wielokrotnie później cytowane słowa: „Wir schaffen das” („damy radę”).

W wywiadzie Merkel przyznała, że zamachy we Francji, Belgii oraz w Ansbach i Würzburgu zaniepokoiły mieszkańców jej kraju. Stanowczo jednak protestuje przeciwko stanowisku, jakoby terroryzm wśród Niemców pojawił się wraz z przybyciem islamskich osiedleńców. Kanclerz powiedziała, że „był on obecny już przedtem w różnych formach, a szczególnie pod postacią osób zagrażających porządkowi publicznemu, których musieliśmy obserwować”.

Koniecznie przeczytaj: Porażka CDU w Meklemburgii. Partia Angeli Merkel dopiero trzecia, antyislamska AfD druga

Czytaj też: Polityk PO nazywa uczestników Marszu Niepodległości „hołotą”

Zwróciła również uwagę na fakt, że problem z uchodźcami rozpoczął się w 2004 r. i spoczywał najpierw tylko na barkach państw przygranicznych. Po wielu uchodźcach, których przyjęliśmy po wojnach w byłej Jugosławii, Niemcy cieszyły się, że teraz ten problem mają na głowie inne kraje. Nie mogę się tego wyprzeć – powiedziała. Dodała również, że Niemcy zbyt długo zwlekały z ogólnoeuropejskim rozlokowaniem migrantów w krajach Wspólnoty.

Warto przeczytać: Prezydent Brazylii odwołana przez Senat

Podziel się