Szukaj

Mocne słowa znanego amerykańskiego politologa. Ocenił pozycję Polski na arenie międzynarodowej i wyjaśnił, dlaczego nasz kraj stał się obiektem zaciekłych ataków

27-02-2018 11:39
George Friedman Fot. SørenKierkegaard / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Znany amerykański politolog, George Friedman w niedawnym wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Do Rzeczy” wyjaśnił, dlaczego nasz kraj znalazł się pod tak dużą presją międzynarodową spowodowaną przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN. Jak stwierdził, obecnie Polska zdecydowanie wkracza do grona krajów liczących na arenie międzynarodowej, natomiast jego zdaniem nasze elity polityczne wciąż nie są gotowe, by taki stan rzeczy dobrze wykorzystywać.

Podczas rozmowy politolog stwierdził, że jeszcze kilkanaście lat temu głos płynący ze strony Polski nikogo by nie interesował. Natomiast teraz nasz kraj, z racji swojej pozycji na arenie międzynarodowej, stał się obiektem bacznej obserwacji, także pod kątem wprowadzanych ustaw: 

Jeszcze 10 lat temu nikt by się nie przejął, co Warszawa ma do powiedzenia na dowolny temat. W tej chwili nie macie już tego „komfortu”. Gdy uchwalacie kontrowersyjne ustawy, będą one komentowane również za oceanem. Jeśli zaczyna się dyskusję na temat tak drażliwy jak odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej, to trzeba być przygotowanym na ostre reakcje.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

W trakcie wywiadu Friedman powiedział również, że polskie elity nie były przygotowane na tak stanowczy sprzeciw opinii międzynarodowej. Jak stwierdził, „Polska właśnie w tej chwili ponownie wkracza do grona nie tylko rozgrywanych, ale i rozgrywających”, a wciąż zarówno wśród nich, jak i wielu innych Polaków widoczny jest narodowy kompleks „europejskiego zaścianka”:

Polska musi sobie w końcu uświadomić, że to, co robi i mówi, nie jest już skierowane tylko na użytek wewnętrzny. Świat zaczął się wam bacznie przyglądać. Niestety, wasza mentalność nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością. Nadal wielu waszych obywateli i przedstawicieli elit politycznych sądzi, że Polska jest biedna i nieistotna. To nieprawda.

George Friedman stwierdził również, że obecny polski rząd z pewnością nie przygotował się profesjonalnie do wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN. Jak dodał, teraz nasz kraj płaci za to dość cenną walutą, czyli zaufaniem na arenie międzynarodowej. Następnie dodał, że państwo polskie ma nadal szansę, by utrzymać się przy swojej racji, ale musi zdać sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie: 

Myślę, że straty są nadal do odrobienia, tylko musicie sobie zdać sprawę z sytuacji, w której się znajdujecie. Świat chce zrobić z was faszystów, ale nimi nie jesteście. Jesteście narodowymi romantykami, a to nie to samo.

Warto przeczytać: Szef Ukraińskiego IPN-u opublikował skandaliczną grafikę poniżającą polskie władze. Ukraińscy internauci zareagowali z entuzjazmem [foto]

Podziel się