Szukaj

„New York Times” zarzucił Polsce współudział w zbrodniach Holocaustu. Stanowcza odpowiedź polskiego ambasadora

02-02-2018 19:28
Ambasador RP w USA, Piotr Wilczek Fot. Piotr Wilczek / wikimedia.com / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, ambasador RP w Waszyngtonie, Piotr Wilczek, wystosował otwarty list do redakcji „New York Times” w związku z niedawno opublikowanym artykułem, w którym zarzucono Polakom współudział w zbrodniach Holocaustu.

„New York Times” przyznał w swoim artykule, że sytuacje, gdy obcokrajowcy mówią o Auschwitz i innych miejscach eksterminacji jako „polskich obozach śmierci”, są dla Polaków  bolesne. Jednak dziennik dodał później, że nie sposób zaprzeczyć temu, że również i oni bezpośrednio lub pośrednio byli zaangażowani w zbrodnie popełniane na polskich ziemiach oraz, że są współodpowiedzialni za anty-żydowskie pogromy, do których dochodziło zarówno w trakcie, jaki i po zakończeniu II wojny światowej.

Koniecznie przeczytaj: Pod koniec 1942 r. polski rząd wzywał aliantów do zatrzymania Holocaustu. Amerykański dziennik „New York Times” opublikował ten apel na... ósmej stronie

Czytaj też: Dziennikarz powątpiewał, czy powinno się walczyć z określeniem „polskie obozy”. Dostał miażdżącą odpowiedź [FOTO]

Na te niesłuszne oskarżenia, które pojawiły się we wspomnianym artykule, stanowczo odpowiedział ambasador RP w Waszyngtonie, Piotr Wilczek, który w otwartym liście skierowanym do redakcji „New York Timesa” napisał: 

To wielka niesprawiedliwość, że Polska, pierwsze państwo, które stało się ofiarą niemieckiej agresji w trakcie II wojny światowej i państwo, które mocno ucierpiało z rąk złowrogiego niemieckiego okupanta, jest oskarżane o częściową odpowiedzialność za Holokaust.

Ambasador podkreślił również, że w Polsce, podobnie zresztą w jak i w całej Europie, były także przypadki kolaboracji z okupantem, które wynikały z różnych powodów tj. strachu, antysemityzmu, oportunizmu czy po prostu chciwości. Wyraźnie zaznaczył jednak, że polskie państwo podziemne wykonywało na takich osobach wyroki śmierci i nigdy w naszym kraju nie powstał rząd współpracujący z okupantem.

Warto przeczytać: Premier Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie do narodu polskiego. „Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie” [WIDEO]

Podziel się