Szukaj

Ukraina: Afera w instytucji kierowanej przez Sławomira Nowaka. SBU wykryła przestępczy proceder

26-09-2018 20:14
Sławomir Nowak, były minister transportu Fot. Platforma Obywatelska RP / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Jak poinformował portal kresy.pl, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryli proceder rozkradania publicznych środków przez wysokich urzędników Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodoru). Obecnie tą instytucją kieruje były polski minister transportu Sławomir Nowak.

Funkcjonariusze SBU pozyskali materiał dowodowy potwierdzający fakt sprzyjania prywatnej firmie przez „jednego z kierowników agencji”. Działo się to podczas przygotowywania dokumentacji projektowej. Wówczas postępował on tak, by to konkretne przedsiębiorstwo wygrało w przetargu. Co więcej, miał on również kontrolować tą firmę i pomagać jej w zdobywaniu innych zamówień. 

Dzięki bezprawnemu działaniu kierownika Ukrawtodoru w latach 2017-2018 przedsiębiorstwo, z którym współpracował, zwyciężało w przetargach na zamówienia publiczne na ogólną kwotę ponad 30 mln hrywien (równowartość ponad 4 mln zł).

Koniecznie przeczytaj: Wyciekła kolejna taśma. Nowak zastanawia się, jak wygrać kolejne wybory: „Może Niemców spytać?” [wideo]

Czytaj też: Rosyjscy dziennikarze i eksperci debatowali nad rozbiorem Ukrainy. Część ziem przydzielili Polsce [foto]

SBU nie podała dotąd jakichkolwiek danych na temat tożsamości skorumpowanego urzędnika. Wiadomo jedynie, że przed mianowaniem na stanowisko kierownicze w Ukrawtodorze należał do ścisłego kierownictwa firmy, którą później wspierał, pracując już w państwowej instytucji.

Z relacji mediów wynika, że wszczęto śledztwo z art. 191 kodeksu karnego Ukrainy mówiącego o przywłaszczeniu, przejęciu lub utracie mienia przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

W tej sprawie oświadczenie wydał sam Ukrawtodor. Jak przyznano, postępowanie obejmuje również zastępcę Sławomira Nowaka. Ponadto zadeklarowano pełną współpracę w wyjaśnieniu tej afery.

Z kolei Sławomir Nowak powiedział, że już od dawna apelował o wsparcie w walce z korupcją w Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy:

Przede wszystkim chcę podkreślić, że zawsze byłem pierwszym, który apelował i wspierał bezkompromisową walkę z korupcją. Wielokrotnie zwracałem się do wszystkich odpowiednich władz o sprawdzanie i prowadzenie śledztw wobec wszelkich przejawów i dowodów korupcji w agencji.

Warto przeczytać: Sławomir Nitras sprawcą kolizji drogowej? „Kobieta kierująca autobusem wystraszyła się i zamknęła się w pojeździe” [foto+wideo]

Podziel się