Szukaj

Afera finansowa we Francji! Francois Fillon praktycznie odpadł z gry o fotel prezydenta

17-03-2017 08:26
Marine Le Pen, Front Narodowy Fot. Foto-AG Gymnasium Melle / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Skandal, jaki wstrząsnął Francją rozpoczął się jeszcze w styczniu bieżącego roku. Wtedy jednak wiadomości o problemach z pieniędzmi kandydata centroprawicy uznawano za prasowe spekulacje.

Sytuacja zmieniła się dopiero teraz na finiszu kampanii wyborczej, kiedy prokuratura postawiła Fillonowi zarzuty. Organa śledcze zarzucają mu wystawianie fałszywych deklaracji majątkowych, co znacznie popsuło reputację tego polityka w oczach wyborców.

Fillon mimo stawianych mu zarzutów nie przerwał swojej kampanii wyborczej, chociaż zapowiadał, że jeśli prokuratura postawi mu zarzuty, to wycofa się z ubiegania o najwyższe stanowisko w państwie. Powody tego kroku wynikają z pragmatyki politycznej i obecnie nie ma już czasu na wykreowanie alternatywnego kandydata.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego François Hollande nie ubiega się o reelekcję? Prezydent Francji to jedna wielka chodząca wpadka! [WIDEO]

Czytaj też: Kaczyński do Schetyny w Sejmie: Stale nam mówiliście: „wygrajcie wybory”. No to wygraliśmy [WIDEO]

Skandal finansowy nie wybuchł przypadkowo, jednak w czasie kluczowym dla przyszłości Francji. W dużej mierze kierowana przez socjalistów administracja publiczna a także specjalna prokuratura finansowa wykorzystana została do celów politycznych. Wbrew intencjom lewicy, nie podniosło to notowań polityków związanych z obozem rządzącym. Skandal wzmacnia Front Narodowy i to Marine Le Pen może przejąć rządy w państwie wskutek całego zamieszania.  

Warto przeczytać: Komorowski sugeruje, że PiS zamierza sfałszować wybory. Kiedyś nazwałby się szaleńcem [WIDEO]

Podziel się