Szukaj

USA: Władze przedszkola w Massachusetts wprowadziły zakaz mówienia o „najlepszym przyjacielu”. „Nie chcemy, by ktoś czuł się wykluczonym”

07-05-2018 15:54
Dzieci w przedszkolu
Podziel się

Jak poinformował brytyjski portal independent.co.uk, dyrekcja jednego z amerykańskich przedszkoli w Massachusetts zabroniła dzieciom używania terminu „najlepszy przyjaciel”. Wszystko dlatego, by nie doprowadzić do sytuacji, gdy któreś z przedszkolaków poczuje się wykluczone.

Całą tą sprawę nagłośniła w mediach Christine Hartwell, matka czteroletniej Julii uczęszczającej do przedszkola Pentuket Workshop Preschool w Georgetown w stanie Massachusetts. W rozmowie z Boston 25 News kobieta opowiedziała o bardzo dużej traumie, jaką przeżyła jej córka, gdy usłyszała, że nie może mówić do nikogo z klasy, że jest dla niej najlepszą przyjaciółką czy przyjacielem.

Jak relacjonowała matka dziewczynki, po rozmowie ze swoim dzieckiem postanowiła zainterweniować u dyrekcji przedszkola. Niestety jej protest nie przyniósł jednak żadnego skutku. Placówka wyjaśniła bowiem, że tą decyzję podjęto na podstawie badań, które wykazały, że używanie terminu „najlepszy przyjaciel” może być bardzo bolesne dla niektórych przedszkolaków i w żaden sposób nie służy on integracji.

Koniecznie przeczytaj: Ryszard Petru skrytykował zakaz handlu i oświadczył, że „nikt tak jak PiS nie dał Niemcom zarobić”. Dziennikarze powiedzieli: „Sprawdzam”

Czytaj też: Podczas konferencji polskiej reprezentacji dziennikarze mieli zakaz pytania o transfer Lewandowskiego. Udało się go jednak obejść… [wideo]

 W oficjalnej odpowiedzi na protest Christine Hartwell władze przedszkola napisały:

Użycie terminu najlepszy przyjaciel, nawet jeśli jest używane w sposób kochający, może prowadzić do tego, że inne dzieci czują się wykluczone. (…) Może to ostatecznie doprowadzić do powstania klik i obcych.

Jak informuje portal independent.co.uk, podobne próby wprowadzania tzw, „cichej cenzury” miały miejsce już w przeszłości. Na przykład w 2013 roku Ben Thomas, dyrektor jednej z szkół podstawowych w Massachusetts publicznie twierdził, że dzieci powinno się uczyć tego, by mówiły o wielu dobrych przyjaciołach, nie zaś o jednym, najepszym z nich: 

Popieramy politykę, która mówi, że powinniśmy mieć wielu „dobrych przyjaciół”, a nie jednego „najlepszego przyjaciela”. Te obsesyjne przyjaźnie mogą być bardzo szkodliwe dla tych, którzy chcą z nich wyjść. Poza tym ciągną za sobą psychiczne wykluczenie innych dzieci.

 

 

Warto przeczytać: Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

Podziel się