Szukaj

600 firm zgłosiło chęć budowy muru na granicy z Meksykiem

12-03-2017 23:23
Donald Trump, prezydent USA Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Około 600 firm zgłosiło się do budowy muru, który ma stanąć na granicy z Meksykiem. Inwestycja ma powstrzymać nielegalnych imigrantów z południa, którzy chcą mieszkać i pracować na terenie USA. Mur jest jedną ze sztandarowych obietnic z kampanii wyborczej nowego prezydenta Donalda Trumpa.

Firmy zgłosiły się w odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na realizację projektu, który ma być finalizowany w najbliższym czasie. Rząd USA poinformował, że jest to jedynie pierwszy etap skomplikowanej procedury, która będzie wdrażana stopniowo zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

 W chwili obecnej na realizację inwestycji przeznaczono niewielki zasób gotówki. Według szacunków specjalistów, całkowity koszt budowy muru wyniesie około 21 miliardów dolarów, co w dużej mierze może okazać się nieopłacalnym przedsięwzięciem.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump odda całą pensję na cele charytatywne

Czytaj też: Donald Trump przeznaczył pierwszą część swojego wynagrodzenia na Parki Narodowe

Zabezpieczeniem budowy miała zajmować się Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Właśnie ta instytucja miała w pierwszej fazie realizacji inwestycji przeznaczyć na jej budowę 21 milionów dolarów. Kwota ta wystarczyłaby jedynie na wstępne rozpoczęcie prac.

Mur, który Amerykanom obiecał w kampanii wyborczej Donald Trump, miałby mieć 18 metrów wysokości i być zbudowany z betonu. Według prezydenta USA za postawienie takiego muru mieliby zapłacić sami Meksykanie. Rząd tego państwa odmówił jednak jakiegokolwiek udziału w tym przedsięwzięciu.   

Warto przeczytać: Dlaczego Donald Trump nie podał ręki Angeli Merkel? Biały Dom odpowiada

Podziel się