Szukaj

Wpadka Amerykanów. Zamiast aktualnego hymnu Niemiec odśpiewano jego… nazistowską wersję [WIDEO]

12-02-2017 13:13
Nazistowski hymn Niemiec odśpiewany przez Amerykanów Fot. 10murzynków / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Amerykanie zaliczyli ogromną wpadkę w czasie rozgrywek tenisowego Pucharu Federacji. Przed meczem USA-Niemcy odśpiewano wersję hymnu Niemiec, która zaczęła obowiązywać przed II wojną światową, rozpoczynającą się od słów „Deutschland, Deutschland über alles”.

Już podczas wykonania, po usłyszeniu „Deutschland, Deutschland über alles” (Niemcy, Niemcy ponad wszystko), niemieckie zawodniczki, członkowie federacji i kilkunastu obecnych na trybunach kibiców zaczęło protestować, usiłując śpiewać trzecią zwrotkę „Pieśni Niemców”, która rozpoczyna się od słów "Jedność i prawo, i wolność".

To był przykład niewiarygodnej ignorancji. Jeszcze nikt nigdy nie okazał takiego braku szacunku. To najgorsza rzecz, jaka mi się przytrafiła podczas wielu lat gry - skomentowała tenisistka Andrea Petkovic, która na otwarcie przegrała z Alison Riske.

Koniecznie przeczytaj: Niesamowite nagranie! Kilkadziesiąt tysięcy kibiców śpiewa hymn Polski w Zakopanem [WIDEO]

Czytaj też: Kuriozalna pokazówka w wykonaniu PO. Hymn i flaga UE w czasie obchodów bitwy pod Olszynką [FOTO]

Amerykanie natychmiast przeprosili za pomyłkę.

Amerykańska federacja szczerze przeprasza niemiecką ekipę Fed Cup i kibiców. Ten błąd już się nie powtórzy - napisano na Twitterze.

Organizatorzy nie wyjaśnili jednak, dlaczego doszło do pomyłki i jakim sposobem do solisty wykonującego hymn Niemiec trafiła wersja wykorzystywana m.in. przez hitlerowską propagandę.

Zgodnie z wyrokiem niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 1990 roku dwie pierwsze zwrotki „Pieśni Niemców” nie stanowią części hymnu, ale wykonywanie pierwszej, kontrowersyjnej, strofy nie jest obecnie w Niemczech zakazane.

Warto przeczytać: Spiker Izby Gmin nie wytrzymał. Wyszedł z siebie, kiedy usłyszał w brytyjskim parlamencie hymn UE [WIDEO]

Podziel się