Szukaj

Polityczne sympatie kibiców. Na kogo głosują fani piłki nożnej w Polsce?

19-02-2017 02:35
patriotyczna oprawa na stadionie - Pilecki Fot. PolishFansTV1 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Pracownia analiz sportowych Sport Analytics przeprowadziła ciekawe badanie, w czasie którego pytała kibiców, na kogo głosują. Okazuje się, że gdyby posłów wybierali tylko fani futbolu, to polski parlament wyglądałby zupełnie inaczej niż teraz.

Przez wielu kibice postrzegani są jako osoby mające raczej prawicowe poglądy i rzeczywiście najczęściej tak jest, ale jeżeli chodzi o sympatie względem konkretnych partii politycznych, to niekoniecznie są one takie przewidywalne.

Środowiska kibicowskie często utożsamiane są z narodowcami czy z sympatykami PiS-u. Tymczasem fani futbolu najchętniej głosują na Kukiz’15 (24%) i partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego (19%). Dopiero na trzeciej pozycji znalazł się Ruch Narodowy (16,5%), a na czwartym miejscu Prawo i Sprawiedliwość (13,3%).

Koniecznie przeczytaj: Jest nagranie z zadymy w warszawskim klubie, w którym przebywali kibice Ajaxu. Kto naprawdę zdemolował lokal? [WIDEO]

Czytaj też: Niesamowite nagranie! Kilkadziesiąt tysięcy kibiców śpiewa hymn Polski w Zakopanem [WIDEO]

Gdyby to kibice decydowali o składzie polskiego parlamentu, to poza nim znalazłyby się Platforma Obywatelska (4,9%) i Nowoczesna (4,2 %) oraz reszta partii, które zyskały wśród kibiców marginalne poparcie (maksymalnie 1% w przypadku partii Razem).

Kukiz’15 cieszy się największych poparciem wśród kibiców Jagiellonii Białystok (34%), Pogoni Szczecin (25,5%) i Legii Warszawa (24%).

Partia Wolność ma najwięcej sympatyków wśród fanów Wisły Płock (38,5%).

Narodowcy najlepiej wypadają we wschodniej Polsce. Największym poparciem Ruch Narodowy cieszy się wśród fanów Górnika Łęczna (45,5%) i Korony Kielce (41,1%).

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość najwięcej sympatyków ma na Śląsku, m.in. wśród kibiców Piasta Gliwice (25%) i Ruchu Chorzów (18,6%).

Warto przeczytać: Skandaliczne zachowanie ZDF po wygranej polskich skoczków. Czyżby zemsta? [WIDEO]

Podziel się