Szukaj

Słoweniec Aleksander Ceferin nowym prezydentem UEFA

14-09-2016 13:01
Logo UEFA na szybie Fot. Nazionale Calcio / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Europejska Unia Piłkarska ma nowego przewodniczącego. W dzisiejszych wyborach zdecydowano, że Michaela Platiniego zastąpi Słoweniec Aleksander Ceferin. Pokonał on stosunkiem głosów 42:13 swojego kontrkandydata, Holendra Michaela van der Praaga. Kadencja nowego prezydenta UEFA potrwa do wiosny 2019 roku.

Wybór Ceferina nie jest zaskoczeniem dla środowiska piłkarskiego. Już przed wyborami 48-letni Słoweniec zjednał sobie znaczną część delegatów, którzy oddali na niego swoje głosy. Pozostali szukali na niego haków, jednak okazało się, że Ceferin – prawnik z wykształcenia – jest czysty. Jego kandydaturę poparł m.in. szef Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

Przed głosowaniem Słowieniec odniósł się do zarzutów na swój temat:

Koniecznie przeczytaj: Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

Czytaj też: Wybory na Litwie: dobry wynik Polaków!

Powtarzanie, że jestem niedoświadczony, to okazywanie braku szacunku dla prezesów małych i średnich federacji, którzy, jak ja, muszą robić więcej za mniej środków i dlatego mają doświadczenie – powiedział przyszły prezydent UEFA.

Słoweniec zastąpi Michaela Platiniego, który 9 maja podał się do dymisji, po tym jak Komisja Etyczna Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej nałożyła na niego czteroletnią dyskwalifikację. Platini podejrzewany jest o korupcję.

Aleksander Ceferin ma zamiar zablokować planowane reformy piłkarskiej Ligi Mistrzów, wprowadzenia których żądają przedstawiciele najsilniejszych lig świata. Forsowane przez nich zmiany zmniejszyłyby wpływy dla klubów mniej zamożnych.

Bardzo dyplomatycznie do swojej porażki odniósł się van der Praag: Patrząc na nasze programy, Alex i ja mamy te same cele. On chciał osiągnąć je podążając swoją drogą, a ja swoją. Dziś przemówiła demokracja - powiedział.

Warto przeczytać: Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków

Podziel się