Szukaj

PZPN opublikował tajny raport po mundialu w Rosji. Co zaważyło na słabej postawie naszych piłkarzy?

03-09-2018 15:18
Robert Lewandowski, Kamil Glik, Adam Nawałka Fot. Łączy nas piłka / Facebook
Podziel się

W poniedziałek PZPN opublikował raport przygotowany przez sztab kadry Adama Nawałki. Były selekcjoner zawarł w nim analizy i wnioski z występu na mundialu. Wśród głównych przyczyn słabej gry naszej drużyny wymienił błędy w wyborze zawodników oraz nieodpowiednie przygotowanie pod kątem mentalnym do turnieju.

W raporcie liczącym ponad 90 stron możemy przeczytać nie tylko o kulisach pracy selekcjonera związanej z obserwowanie gry piłkarzy w klubach czy też statystykach, ale przede wszystkim o przyczynach, które według byłego selekcjonera kadry zaważały na bardzo słabym występie naszych piłkarzy w Rosji.

Adam Nawałka przyznał, że trening, który przeprowadził przed meczem z Senegalem dostarczył mu błędnych informacji. Na tych zajęciach niezwykle wysoką formę zaprezentował Arkadiusz Milik, co wpłynęło na wybór ofensywnego ustawienia na spotkanie z pierwszym rywalem w grupie. Jak podkreślił były trener, zawodnik ten nie potrafił jednak zachować należytej koncentracji zarówno na rozgrzewce, jak i w samym spotkaniu. To właśnie z tego powodu, młody napastnik naszej reprezentacji zagrał słaby mecz.

Koniecznie przeczytaj: Polska spadła w rankingu FIFA. Ale prawdziwą porażkę zaliczyli Niemcy. Nie uwierzycie, na którym są miejscu

Czytaj też: Kamil Grosicki zareagował na zaproszenie na mecz reprezentacji. Jego żart nie przypadł internautom do gustu [foto]

Były selekcjoner napisał również, że sztab szkoleniowy popełnił również błędy przy wyborze pory dnia do prowadzenia treningu. Jak przyznał, zawodnicy przygotowali się do  swojego pierwszego spotkania na mundialu w godzinach południowych, w pełnym słońcu, co mogło mieć wpływ na ich słabą postawę na boisku:  

Motorycznie niektórzy zawodnicy nie byli w optymalnej dyspozycji: J. Błaszczykowski, Ł. Piszczek, P. Zieliński, A. Milik,, K. Grosicki. Wpływ na taką postawę zawodników mógł mieć właśnie ten pożegnalny trening w Soczi.

Adam Nawałka przyznał także, iż wpływ na słabą grę jego podopiecznych mogło mieć przeświadczenie o własnej wielkości:

Okazało się, że drużyna nie była optymalnie przygotowana pod względem mentalnym do skali trudności jaka występuje podczas mundialu.

Prezes PZPN Zbigniew Boniek podkreślił, że tego rodzaju raporty nie są dostępne dla opinii publicznej, jednak w tym przypadku ze względu na duże zainteresowanie, zdecydował się publikacje tego dokumentu: 

Tego typu raporty są generalnie poufne i przeznaczone do wewnętrznej wiadomości związku sportowego. Jednak wobec sporego zainteresowania opinii publicznej, a także części mediów, upatrujących w raporcie jakichś niezdrowych emocji, zdecydowaliśmy się raport sztabu reprezentacji opublikować. Chciałbym podkreślić, że PZPN nie ma niczego do ukrycia. Jak wszyscy chyba zauważyli, od prawie sześciu lat prowadzimy otwartą politykę, potrafimy cieszyć się zwycięstwami, ale i też zmierzyć się z porażką.

Ponadto wyraził nadzieję, że raport ten zakończy dyskusję o występie polskich piłkarzy na mundialu w Rosji:

Jako wieloletni człowiek piłki, najpierw jako zawodnik, później trener i działacz, chciałbym podzielić się osobistą refleksją: jeszcze żaden raport nie wyjaśnił do końca w sposób jednoznaczny przyczyn porażki czy też zwycięstwa jakiejkolwiek drużyny. To raczej zbiór subiektywnych ocen i analiz niż podanie jedynej i obiektywnej prawdy.

 Cały raport: TUTAJ

Warto przeczytać: Unijna rzeczniczka praw obywatelskich opublikowała raport ws. decyzji KE. Mocne zarzuty

Podziel się