Szukaj

Prowokacja hiszpańskiej policji? Kibice Legii przedstawiają dowód

20-10-2016 12:02
Starcie kibiców Legii z hiszpańską policją, 8.10.2010 Fot. PolishFans TV / YouTube / screen YouTube
Podziel się

We wtorek przed meczem Realu z Legią w Madrycie doszło do starć między kibicami warszawskiego klubu a miejscową policją. W efekcie 8 osób zostało rannych – 5 fanów polskiej drużyny i 3 funkcjonariuszy. Hiszpańskie media oburzone są zachowaniem kibiców Legii, jednak ci ostatni bronią się, twierdząc, że do zamieszek doszło w wyniku prowokacji.

Madrycka policja zatrzymała 12 kibiców z Polski. Większości postawiono zrzut czynnej napaści na funkcjonariuszy, trzy z zatrzymanych osób stanie przed sądem w związku z incydentem, jaki miał miejsce we wtorek w madryckim lokalu.

Hiszpańskie media rozpisują się na ten temat i całą winę za zamieszki zrzucają na kibiców Legii. Fani stołecznego klubu twierdzą jednak, że do starć z policją doszło nie z ich winy. Według nich – służby cały czas ich prowokowały i do starć doszło w wyniku reakcji na zaczepki madryckich policjantów. Kibice wskazują też, że jeszcze wiele dni przed meczem hiszpańska prasa podsycała atmosferą, strasząc przed „siejącymi terror” Polakami.

Koniecznie przeczytaj: Legia zaczepia Ronaldo na Twitterze

Czytaj też: Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa wydało oświadczenie ws. zajść w Madrycie. „Zachowanie policji było bardzo agresywne, prowokacyjne”

Wielu zwraca także uwagę, że siły, jakich użyto do pilnowania polskich kibiców, były mocno przesadzone. Wtorkowe spotkanie zabezpieczało około 2 tys. funkcjonariuszy policji, czyli o 1/3 więcej niż przeważnie ma to miejsce przy okazji meczy z FC Barceloną.

Omar Gonzalez, menedżer madryckiej restauracji Jose Lui stwierdził, że według niego środki przedsięwzięte przez hiszpańską policję były zadziwiające, a obecność tak wielu funkcjonariuszy policji mogła wywołać rozdrażnieniu u polskich kibiców.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego skierowano tu tylu funkcjonariuszy. Fani Legii nie stwarzali zagrożenia ani dla porządku publicznego tutejszego osiedla, ani tym bardziej dla naszej restauracji. Wielu z nich zamawiało u nas posiłki i napoje, w tym alkohol, ale nie zachowywali się w sposób agresywny – powiedział Gonzales.

Hiszpan podkreślił też, że nawet przy okazji derbów miejscowych drużyn, które według niego stanowią dużo większe zagrożenie dla porządku publicznego, na ulice nie wysyłano nigdy takiej ilości policjantów.

Uważam, że przesadzono nieco ze środkami bezpieczeństwa. Nawet podczas derbów w Madrycie, kiedy przybywają tu bardzo groźni kibice miejscowego Atletico, aparat bezpieczeństwa nie jest tak rozbudowany. Kibice lokalnego rywala Realu stanowią zdecydowanie większe zagrożenie dla ładu publicznego niż kibice z Warszawy – dodaj Gonzales.

Poniżej nagranie, które umieścili polscy kibice jako dowód na prowokacje ze strony hiszpańskiej policji:

Warto przeczytać: Legia Warszawa nominowana do prestiżowej nagrody. Ma szansę zostać najlepszą drużyną roku na świecie!

Podziel się