Szukaj

Coś niesamowitego. Tak reprezentacja Chorwacji została przywitana w swoim kraju [foto+wideo]

17-07-2018 12:24
Przywitanie chorwackiej drużyny Twitter/YouTube / screen
Podziel się

Choć Chorwacji nie udało się wygrać finału mistrzostwa świata w Rosji, to drugiej miejsce reprezentacji i tak jest historycznym sukcesem tego kraju. Nic dziwnego więc, że w Zagrzebiu chorwackich piłkarzy witały tłumy.

Licząca niewiele ponad 4 mln ludności Chorwacja jest najmniejszym finalistą mundialu od 1950 roku, kiedy o mistrzostwo walczył Urugwaj. Srebro to historyczny sukces piłkarskiej reprezentacji tego kraju. Do tej pory największym osiągnięciem Chorwatów było zajęcie trzeciego miejsca na MŚ we Francji w 1998 roku.

W Zagrzebiu, stolicy kraju, piłkarzy przywitano w niezwykle widowiskowy sposób. Kiedy samolot z reprezentacją na pokładzie znalazł się w chorwackiej strefie powietrznej, zaczęły go eskortować wojskowe myśliwce. Po wylądowaniu na drużynę Zlatko Dalica na płycie lotniska czekał rozwinięty czerwony dywan.

Koniecznie przeczytaj: Trener reprezentacji Chorwacji nie wstydzi się swojej wiary. „Wszystko, co osiągnąłem w życiu, zawdzięczam Bogu”

Czytaj też: Francuska organizacja antyrasistowska zaatakowała reprezentację Chorwacji. „Są dramatycznie jednolici i bez koloru”

Na Targu Bana Josipa Jelacicia, głównym placu w centrum Zagrzebia, piłkarzy przywitało ok. 250 tys. osób. Prawie drugie tyle ustawiło się przy ulicach prowadzących od lotniska do centrum miasta. Chorwacki przewoźnik kolejowy obniżył ceny biletów o połowę, aby jak najwięcej osób mogło przywitać reprezentację. Z powodu ogromnego tłumu kibiców przejazd piłkarzy otwartym autobusem do centrum miasta trwał prawie pięć godzin, o cztery dłużej niż zakładano.

Poniżej można zobaczyć zdjęcia i nagrania z powitania chorwackiej drużyny w Zagrzebiu:

Warto podkreślić, że świętowanie w Chorwacji odbywało się w zupełnie innej atmosferze niż we Francji, gdzie dochodziło do zamieszek i aktów wandalizmu. Więcej tutaj: Francja w ogniu. Dosłownie. W całym kraju wybuchły ogromne zamieszki po finale MŚ [wideo]

Warto przeczytać: Skandal po meczu Z Rosją. Dwóch piłkarzy z Chorwacji nagrało film z okrzykiem „Sława Ukrainie” [wideo]

Podziel się