Szukaj

Polscy himalaiści znów wyruszą, by zimą zdobyć szczyt K2. Organizatorzy kolejnej narodowej wyprawy podali już dokładną datę [foto]

24-04-2018 17:28
Polska wyprawa na K2 Fot. Polski Himalaizm Zimowy / Facebook
Podziel się

Na oficjalnym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego opublikowano oświadczenie, w którym poinformowano, że na przełomie 2019 i 2020 roku zostanie zorganizowana kolejna narodowa wyprawa na K2. Tym razem ma się ona rozpocząć nieco wcześniej, bo już w połowie grudnia.

K2 to jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Polacy próbowali dokonać historycznego osiągnięcia tej zimy. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2, podobnie jak inne wcześniejsze, zakończyła się niepowodzeniem. Kierownik Krzysztof Wielicki na początku marca zdecydował o zakończeniu wspinania, gdyż nie było szans na przeprowadzenie ataku szczytowego. Powodem były trudne warunki atmosferyczne, zagrożenie lawinowe i niekorzystne prognozy pogody.

Koniecznie przeczytaj: Polacy ratowali Żydów podczas Powstania w Getcie Warszawskim – świetny klip przygotowany przez Polską Fundację Narodową [wideo]

Czytaj też: Kobieta na nagraniu wyrzeka się Polski i polskości. Zapowiada, że po powrocie do Stanów Zjednoczonych spali polską flagę [wideo]

We wtorek na profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego opublikowano oświadczenie, w którym poinformowano, że Polscy himalaiści po raz kolejny zmierzą się z K2 już na przełomie 2019 i 2020 roku:

Po analizie sytuacji oraz ustaleniach Komitetu Organizacyjnego i członków wyprawy podjęto decyzję, iż kolejna, zimowa wyprawa na K2 w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, planowana będzie na zimę 2019/2020. W obliczu całej machiny organizacyjno-komunikacyjnej, PHZ jest przekonany, że należy wykorzystać nadchodzące 1,5 roku na wybór i przygotowania kolejnego składu wyprawy, działania komunikacyjne, organizację wypraw przygotowawczych, jak również pozyskanie zaplecza sponsorskiego. Przed nami 1,5 roku ciężkiej i wzmożonej pracy. O wszystkich planach oraz działaniach w ramach PHZ i związanych z zimową wyprawą będziemy informowali na bieżąco.

Z kolei przewodniczący komitetu organizacyjnego ostatniej polskiej wyprawy na K2 przekazał, że podczas przygotowań zostaną uzupełnione braki sprzętowe. Zaproszeni do współpracy będą też nowi, młodzi wspinacze:  

Mamy przede wszystkim sprzęt, który będzie wymagał niewielkiego uzupełnienia. Są również deklaracje od kolegów, którzy wyrazili chęć ponownego uczestnictwa w tym zimowym przedsięwzięciu. Trzeba będzie także poszerzyć grono kandydatów o młode pokolenie wspinaczy i może jeszcze w tym roku zorganizować wyprawę szkoleniowo-treningową na któryś z ośmiotysięczników. 

Jak dodał, w przyszłym roku wyprawa wyruszy nieco wcześniej, tak aby około 20 grudnia znaleźć się w bazie. To z kolei da możliwość na pracę na dużej wysokości już w styczniu:

Jest wtedy większa szansa na okna pogodowe z początkiem stycznia, co pozwoliłoby założyć obozy na górze.

Warto przypomnieć, że dotychczas w porze zimowej na K2 wspinały się trzy wyprawy. Najpierw na przełomie 1987 i 1988 roku szczyt próbowała zdobyć międzynarodowa grupa kierowana przez Andrzeja Zawadę. Kolejnej próby podjęli się himalaiści w 2003 roku, którym przewodził Krzysztof Wielicki. Następnie w 2012 r. zmierzyli się z tą górą również Rosjanie. Jednak żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła progu 7650 m.

Warto przeczytać: Oburzająca profanacja „Roty”. Narodowa pieśń ze zmienionymi słowami pojawiła się podczas Czarnego Piątku. Tekst budzi niesmak [wideo]

Podziel się