Szukaj

Absurdalna decyzja przed mundialem. Piłkarze reprezentacji Brazylii mają zakaz… modlitwy. Na boisku, a nawet w hotelu

10-06-2018 22:32
Brazylia Fot. Itai Zoref / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Zawodnicy brazylijskiej kardy otrzymali zakaz modlitwy i wykonywania religijnych gestów podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w Rosji. Według kierownictwa taka decyzja ma za zadanie „zmniejszyć napięcia” w drużynie.

Większość zawodników Brazylii to zielonoświątkowcy, katolicy są w mniejszości. Do tej pory nie stanowiło to jednak problemu. Piłkarze modlili się przed kolejnymi meczami czy na treningach. Przywiązania do wiary nie ukrywali także na boisku. Gwiazda reprezentacji, 26-letni Neymar zasłynął noszoną przez siebie opaską z napisem „100 Jesus”, co nie spodobało się działaczom MKOl podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. FIFA z kolei już przed laty wydała zakaz „manifestacji” religijnych podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata.

Koniecznie przeczytaj: Mundial 2018: FIFA ukarała PZPN. Prawie 40 tys. zł za wywieszenie „nacechowanego politycznie” i „obraźliwego” banera [foto]

Czytaj też: Kolejna sensacja mundialu. Neymar i „Canarinhos” jadą do domu. Belgia zagra w półfinale MŚ [wideo]

Do tej pory wspólna modlitwa piłkarzy będących członkami ewangelikalnych Kościołów zielonoświątkowych nie przeszkadzała pozostałym graczom. Teraz jednak brazylijski związek uznał takie praktyki za niewskazane. Co ciekawe, zawodnikom zabroniono wspólnej modlitwy nawet w rosyjskich hotelach, w których zatrzymają się na czas mundialu.

Kontrowersyjne przepisy wewnętrzne już obowiązują piłkarzy. Zastosowano je podczas ostatniego meczu towarzyskiego z reprezentacją Austrii, który miał miejsce w sobotę w Wiedniu.

Brazylijski związek piłki nożnej CBF podkreśla, że MŚ w Rosji mają być świeckie. Nie zakazano jednak praktykowanego przez brazylijskich piłkarzy przed wyjściem na murawę zwyczaju wspólnej prośby o Bożą opiekę nad zespołem. Jak wyjaśniono, zwyczaj ten nie jest związany z konkretnym wyznaniem piłkarzy.

Warto przeczytać: Niezwykle wzruszające nagranie. W taki sposób niewidomy kibic reprezentacji Brazylii śledził grę swojej drużyny [wideo]

Podziel się