Szukaj

Jest ostatnie nagranie z Tomaszem Mackiewiczem! Widać, jak Polak i Francuzka zdobywają szczyt Nanga Parbat. Dramatyczna relacja Revol [WIDEO]

09-02-2018 01:29
Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat Fot. Envoyé spécial / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Elizabeth Revol udostępniła nagrania zarejestrowane podczas wspinaczki na Nanga Parbat. Widać na nich, jak razem z towarzyszącym jej Polakiem Tomaszem Mackiewiczem zdobywają szczyt ośmiotysięcznika. Francuzka zrelacjonowała również, co stało się na szczycie.

Według tego co przekazała Revol, udało się jej razem z Polakiem zdobyć 25 stycznia szczyt Nanga Parbat.

Francuska telewizja opublikowała nagrania Revol, które przedstawiają atak himalaistów na ośmiotysięcznik.

Francuzka w udzielonym mediom wywiadzie mówiła, że to ona jako pierwsza weszła na szczyt, a Mackiewicz, który poruszał się wolniej, szedł za nią.

Jeszcze przed wejściem na szczyt, słychać, że Himalaiści są w świetnych humorach - żartują, śmieją się. Tomek próbuje nawet mówić po francusku, z kolei Elisabeth z rozbawieniem zauważa, że namiot zaczął im zamarzać od środka.

Koniecznie przeczytaj: Tej informacji zabrakło w skróconej wersji wywiadu z Elizabeth Revol. To Pakistańczycy kazali zostawić Francuzce Polaka na Nanga Parbat!

Czytaj też: Lekarz Elizabeth Revol podaje bezpośrednią przyczynę zgonu Tomasza Mackiewicza: „Umarł w ciągu kilku godzin, nie cierpiał”

Ostatnie nagranie pochodzi z 25 stycznia z godziny 17:15. 45 minut później Revol i Mackiewicz mieli stanąć na szczycie.

Jest piąta. Może godzina do nocy. Chyba skończymy na dziś. Tomek nadchodzi. Ale jeszcze coś widać. Powinniśmy dotrzeć do szczytu. Pewnie już w ciemnościach. (…) Poddałam się urokowi miejsca. To było magiczne. Było ciemno, za to wiatr wiał na nas z tyłu - mówi Revol na nagraniu (tłumaczenie za Ewą Pfeifer na Twitterze).

Problemy pojawiły się podczas zejścia. Udało się wrócić tylko Revol, którą uratowała polska ekipa himalaistów.

Elizabeth Revol w komentarzu telewizyjnym do filmu (nagranego poniżej 90 metrów od szczytu Nanga Parbat) relacjonuje:

Kiedy Tomek zbliżył się do mnie, powiedział: Nie widzę Twojej lampy. Widzę Cię niewyraźnie. Wtedy zrozumiałam, że chodzi o realne zagrożenie, ponieważ jeżeli niczego nie widział... - Francuzka zawiesza głos i dodaje: Byliśmy, jakby nie było, na terenie bardzo trudnym. I zdecydowanie mieliśmy złą passę. Natychmiast podjęłam decyzję o zejściu ze szczytu.

O godzinie 23.10, kiedy znajdowali się z Mackiewiczem na wysokości 7522 metrów Revol wysłała pierwszą wiadomość do Ludovica Giambiasiego, swojego przyjaciela i wieloletniego partnera wspinaczkowego.

Tomek potrzebuje pomocy, ma odmrożenia i nic nie widzi. Proszę zorganizuj pomoc jak najszybciej – napisała Francuzka.

Druga wiadomość wysłana z wysokości 7283 metrów brzmiała: Tomek jest w strasznym stanie. Nie może iść, nie mogliśmy znaleźć namiotu. Musimy ewakuować się jak najszybciej.

Tutaj dłuży reportaż z Revol, która opowiada także o akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Warto przeczytać: Pojawił się film z momentu odnalezienia Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Słychać głosy w ciemności: „Adam, mam ją” [WIDEO]

Podziel się