Szukaj

Mundial 2018: FIFA ukarała PZPN. Prawie 40 tys. zł za wywieszenie „nacechowanego politycznie” i „obraźliwego” banera [foto]

24-06-2018 12:55
Baner Zator Polska Fot. Polish Youth Association / Facebook
Podziel się

FIFA nałożyła na Polski Związek Piłki Nożnej karę 10 tys. franków szwajcarskich za baner, który został wywieszony przez polskich kibiców w czasie meczu z Senegalem na MŚ w Rosji.

O karze poinformowała agencja prasowa Associated Press. PZPN w przeliczeniu na polską walutę będzie musiał zapłacić ok. 37,5 tys. złotych. Dodatkowo polski związek otrzymał oficjalne ostrzeżenie.

FIFA ukarała PZPN, ponieważ uznała jeden z transparentów wywieszonych na stadionie w Moskwie za „nacechowany politycznie” i „obraźliwy”.

Wszystko wskazuje, że chodzi o flagę z napisem „Zator Polska”, na którym znajduje się herb miejscowości z trzema mieczami, w tym jednym stylizowanym na Mieczyk Chrobrego. Szczerbiec, symbol nawiązujący do miecza koronacyjnego polskich królów, używany jest przez polskich nacjonalistów, co nie spodobało się organizacji Football Against Racism in Europe, która zakazała go jeszcze przed Euro 2018.

Koniecznie przeczytaj: Mimo klęski na mundialu PZPN zarobi fortunę. Kwota, jaką wypłaci FIFA za występ reprezentacji Polski zwala z nóg

Czytaj też: Działacz FIFA wypowiedział wojnę seksizmowi na stadionach. „Będzie mniej zbliżeń na kobiety podczas transmisji”

Kibice wcześniej informowali, że baner został im zabrany w 42 minucie meczu Polska–Senegal przez przedstawicieli FIFA, na żądanie polskiego obserwatora z ramienia tej organizacji. Flagę zerwano i skonfiskowano. Jako uzasadnienie podano „ekstremistyczny” charakter zakazanego symbolu.

Warto przeczytać: Nagranie z małym polskim kibicem zostało docenione przez FIFA. Chłopiec otrzymał specjalną nagrodę [wideo]

Podziel się