Szukaj

Lekarz Elizabeth Revol podaje bezpośrednią przyczynę zgonu Tomasza Mackiewicza: „Umarł w ciągu kilku godzin, nie cierpiał”

04-02-2018 14:26
Tomasz Mackiewicz Fot. Tomasz Czapkins Mackiewicz / Facebook
Podziel się

Polski himalaista Tomasz Mackiewicz, który nie wrócił z Nanga Parbat, nadal jest uważany za zaginionego. Dr Frederick Champly, lekarz Elizabeth Revol, twierdzi jednak, że nie ma szans, aby Polak przeżył.

Najprawdopodobniej zmarł w ciągu 3-5 godzin. Stało się to zapewne w momencie, kiedy Tomek zasnął i nie odczuwał żadnego bólu – mówi Frederick Champly.

Lekarz bazuje na szczegółowej relacji uratowanej z Nanga Parbat Francuzki i na swoim doświadczeniu medycznym.

Elizabeth Revol w czasie wywiadu udzielonego agencji AFP mówiła m.in., że z ust Polak cały czas ciekła krew i że miał odmrożenia rąk, stóp, nosa. Po wejściu na szczyt pojawiły się również u niego problemy ze wzrokiem i ogromne trudności z poruszaniem się.

Koniecznie przeczytaj: Tej informacji zabrakło w skróconej wersji wywiadu z Elizabeth Revol. To Pakistańczycy kazali zostawić Francuzce Polaka na Nanga Parbat!

Czytaj też: Pojawił się film z momentu odnalezienia Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Słychać głosy w ciemności: „Adam, mam ją” [WIDEO]

Cieknąca krew po brodzie Mackiewicza to zdaniem Champly'ego objaw najbardziej zaawansowanego stadium wysokościowego obrzęku płuc (HAPE), który miał być bezpośrednią przyczyną zgonu.

Wysokościowy obrzęk płuc był u Tomka w ostatecznym stadium, co oznacza, że poziom niedotlenienia musiał być szczególnie wysoki, a jego zdolność do poruszania się bliska zeru ze względu na brak paliwa (tlenu) - czytamy w opinii lekarza przytoczonej przez portal wspinanie.pl.

Na tym etapie, w związku z całkowitą niewydolnością aklimatyzacyjną organizmu na danej wysokości, choroba postępuje w sposób nieuchronnie kończący się zgonem, jeżeli ta osoba nie zostanie sprowadzona na dużo niżej położony teren – stwierdza lekarz Revol.

Frederick Champly nie sądzi, aby Tomasz Mackiewicz miał obrzęk mózgu, jak niektórzy wcześniej sugerowali, bo nie wystąpiły charakterystyczne objawy neurologiczne. Lekarz twierdzi, że na stan himalaisty mogły mieć wpływ także jego dolegliwości żołądkowe, które zgłaszał od kilku dni.

Warto przeczytać: Jest ostatnie nagranie z Tomaszem Mackiewiczem! Widać, jak Polak i Francuzka zdobywają szczyt Nanga Parbat. Dramatyczna relacja Revol [WIDEO]

Podziel się