Szukaj

Ten wyczyn Andrzeja Bargiela przeszedł do historii. Polak jako pierwszy himalaista na świecie zjechał na nartach z K2

23-07-2018 19:55
Andrzej Bargiel Fot. Andrzej Bargiel / Facebook.com
Podziel się

Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m n.p.m.). Polak swoim wyczynem zadziwił świat. Jak sam przyznał, niewiele osób wierzyło, że jest to możliwe.

Polski himalaista atak szczytowy rozpoczął 22 lipca nad ranem. Szczyt K2 osiągnął ok. godziny 8:30 czasu polskiego. Niedługo potem rozpoczął swój ekstremalny zjazd.

Trasa, którą się poruszał, została wcześniej odpowiednio przygotowana i sprawdzona pod kątem potencjalnych trudności i zagrożeń. Pomimo to, Polak w pewnym momencie musiał przerwać zjazd ze względu na warunki atmosferyczne, które znacznie ograniczyły widoczność. Po godzinnej pauzie polski himalaista już kontynuował swoją niezwykle wymagającą podróż.

Koniecznie przeczytaj: Niesamowita historia. Himalaista został uznany za zmarłego. Dzięki Polakowi udało się go uratować

Czytaj też: Andrzej Rozenek ostro zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę. Stanowcza odpowiedź Marka Jakubiaka [wideo]

Zgodnie z wcześniej przygotowanym planem Andrzej Bargiel zjeżdżał w dół w linii kombinacji czterech dróg wiodących na szczyt K2. Górną partię pokonał drogą normalną, zwaną też Abruzzi, następny fragment drogą Basków prowadzącą do połączenia z trudnym do pokonania trawersem Messnera. Z kolei później przemieszczał się drogą Kukuczki i Piotrowskiego. W trakcie zjazdu musiał również pokonać dziewiczy teren, na którym nie było żadnych dróg wspinaczkowych. Już przed godziną 16 pojawiła się informacja, że Polak bezpiecznie dotarł do bazy.

W trakcie wywiadu dla RMF FM przyznał, że jest szczęśliwy, że wbrew wielu opiniom podołał temu wyzwaniu, ale jak dodał, było ono niezwykle ekstremalne:    

Było to takie wyzwanie, które mi nie dawało spokoju, bo wiedziałem, że to się da zrobić, a wiele osób uważało, że się nie da. Pozdrawiam je więc. (...) K2 ma strome zbocze, bardzo narażone na lawinę, dużo lodu, który przeszkadza w uprawianiu narciarstwa i jest po prostu niebezpiecznie. Trzeba było jakoś znaleźć ten odpowiedni moment i wydaje mi się, że się udało. Trzeba było poruszać się po zupełnie innym terenie niż prowadzą zwykłe drogi wspinaczkowe

Wyczyn polskiego himalaisty skomentowali m.in. Justyna Kowalczyk oraz polscy dziennikarze sportowi:

Historyczny zjazd Andrzeja Bargiela był również komentowany w zagranicznych mediach:

Ta czerwona linia od teraz jest linią narciarską Bargiela. Szacunek dla 30-letniego bohatera, który zaatakował K2. Świat zaniemówił.

Polski Alpinista Andrzej Bargiel jest pierwszą osobą na świecie, która zjechała ze szczytu K2 na nartach.

Warto przeczytać: Polski rząd na uchodźstwie próbował ratować 300 tys. Żydów. Uczestniczył w negocjacjach z Himmlerem [foto]

Podziel się