Szukaj

FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

05-11-2016 18:53
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Decyzją FIFA Ukraina musi zapłacić 15 tys. franków szwajcarskich, po tym jak kibice reprezentacji tego kraju wywiesili w czasie meczu z Kosowem banderowską flagę. Przypomnijmy, że spotkanie w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 odbyło się w... Krakowie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej dopatrzyła się używania przez Ukraińców „symboli dyskryminujących”, co zgodnie z przepisami podlega sankcjom. Chociaż oficjalnie nie podano, o jakie zachowanie chodzi, według ukraińskich mediów, które dopytywały o tą sprawę w tamtejszym związku piłkarskim, kara nałożona przez FIFA związana jest z wywieszeniem przez ukraińskich kibiców czerwono-czarnej flagi z wizerunkiem Bandery. Miała ona wisieć przez ok. 15 minut, potem służby porządkowe zażądały jej zdjęcia.

Czerwono-czarna flaga nawiązująca do nacjonalizmu ukraińskiego znajduje się na liście zakazanych symboli organizacji FARE (Football Against Rasism in Europe), która zajmuje się monitorowaniem przejawów ksenofobii na stadionach.

Koniecznie przeczytaj: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Czytaj też: Ukraina: Nauczycielka chciała sprzedać dziecko… handlarzowi ludzkich organów

Ukraińcy muszą zapłacić karę finansową w wysokości 15. tys. franków szwajcarskich, dostali też ostrzeżenie od FIFA.

Warto podkreślić, że mecz między drużyną Ukrainy i Kosowa odbył się na polskim stadionie. Ukraina nie uznaje niepodległości Kosowa i nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych, więc tamtejszy rząd nie chciał zgodzić się na rozegranie meczu na terenie Ukrainy. Więcej na ten temat tutaj: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów.

Przypomnijmy też, że Stepan Bandera w czasach II wojny światowej był czołową postacią nacjonalizmu ukraińskiego, który doprowadził m.in. do ludobójstwa na Wołyniu.

Warto przeczytać: Ukraina: Szokujący arsenał broni w piwnicy! Rakiety, miny, armata i... wóz pancerny

Podziel się