Szukaj

FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

05-11-2016 18:53
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Decyzją FIFA Ukraina musi zapłacić 15 tys. franków szwajcarskich, po tym jak kibice reprezentacji tego kraju wywiesili w czasie meczu z Kosowem banderowską flagę. Przypomnijmy, że spotkanie w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 odbyło się w... Krakowie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej dopatrzyła się używania przez Ukraińców „symboli dyskryminujących”, co zgodnie z przepisami podlega sankcjom. Chociaż oficjalnie nie podano, o jakie zachowanie chodzi, według ukraińskich mediów, które dopytywały o tą sprawę w tamtejszym związku piłkarskim, kara nałożona przez FIFA związana jest z wywieszeniem przez ukraińskich kibiców czerwono-czarnej flagi z wizerunkiem Bandery. Miała ona wisieć przez ok. 15 minut, potem służby porządkowe zażądały jej zdjęcia.

Koniecznie przeczytaj: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Czytaj też: Ukraina: Nauczycielka chciała sprzedać dziecko… handlarzowi ludzkich organów

Czerwono-czarna flaga nawiązująca do nacjonalizmu ukraińskiego znajduje się na liście zakazanych symboli organizacji FARE (Football Against Rasism in Europe), która zajmuje się monitorowaniem przejawów ksenofobii na stadionach.

Ukraińcy muszą zapłacić karę finansową w wysokości 15. tys. franków szwajcarskich, dostali też ostrzeżenie od FIFA.

Warto podkreślić, że mecz między drużyną Ukrainy i Kosowa odbył się na polskim stadionie. Ukraina nie uznaje niepodległości Kosowa i nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych, więc tamtejszy rząd nie chciał zgodzić się na rozegranie meczu na terenie Ukrainy. Więcej na ten temat tutaj: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów.

Przypomnijmy też, że Stepan Bandera w czasach II wojny światowej był czołową postacią nacjonalizmu ukraińskiego, który doprowadził m.in. do ludobójstwa na Wołyniu.

Warto przeczytać: Ukraina: Szokujący arsenał broni w piwnicy! Rakiety, miny, armata i... wóz pancerny

Podziel się