Szukaj

Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

10-10-2016 20:07
Stadion Cracovii Fot. Thom R. / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Wczoraj na stadionie Cracovii rozegrano mecz w ramach eliminacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej Rosja 2018 między reprezentacją... Ukrainy i Kosowa. Na trybuny wpuszczony tylko 999 osób, choć według przewidywań do Krakowa zamierzało przyjechać nawet 14 tys. kibiców z Ukrainy.

Mecz odbył się na neutralnym gruncie, gdyż Ukraina nie uznaje podległości Kosowa (uważa je za część Serbii) i nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych. Na rozegranie meczu na terytorium Ukrainy nie zgodziło się tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych. Federacja Piłkarska Ukrainy zdecydowała, że spotkanie odbędzie się na terenie Polski ze względu na bliską lokalizację.

O niedzielnym meczu w Krakowie wiedziało niewiele osób. Mimo, że stadion Cracovii może pomieścić nawet 15 tys. widzów, władze miasta zdecydowały, że nie wydadzą decyzji na organizację imprezy masowej, argumentując, że zbyt późno poinformowano o tak dużym wydarzeniu sportowym. Wcześniej PZPN miał sugerować Ukraińcom, że spotkanie na terenie Krakowa może się nie odbyć i żeby poszukali innej lokalizacji. Ostatecznie na stadion weszło około tysiąc kibiców, głównie z Ukrainy (prawdopodobnie odkupili część wejściówek zarezerwowanych dla Kosowa).

Koniecznie przeczytaj: FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

Czytaj też: Legia zaczepia Ronaldo na Twitterze

Ukraińskie media twierdzą, że przyczyna zmniejszenia liczy kibiców, którzy mogli wejść na stadion, była inna niż podały władze Krakowa. Sugerują, że decyzja urzędników miała związek z premierą filmu „Wołyń”, która odbyła się dwa dni wcześniej (w piątek 7 października). Według dziennikarzy z ukraińskiego BBC władze nie chciały pozwolić, aby do centrum Krakowa przyjechały tysiące kibiców z ukraińskimi flagami i transparentami, które zdaniem tamtejszych komentatorów nie są zbyt dobrze widziane w Polsce. Ukraińscy dziennikarze dodają też, że z tego względu również nie mówiono głośno o meczu.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Ukrainy:

Ukraina - Kosowo 3:0 (1:0)

Warto przeczytać: Władze Borussii Dortmund ostrzegają swoich kibiców przed agresywnymi kibicami Legii

Podziel się