Szukaj

Lewicowi dziennikarze w Norwegii domagają się „różnorodności etnicznej” w kobiecej reprezentacji piłkarskiej

12-07-2017 23:05
Kobieca piłka nożna, mecz Norwegia - Niemcy Fot. Trambolino / youtube / screen YouTube
Podziel się

Dziennik „Dagbladet” doszukuje się afery w składzie reprezentacji Norwegii na piłkarskie Mistrzostwa Europy. Dziennikarze uważają, że w kobiecej drużynie brakuje przedstawicielek mniejszości etnicznych i religijnych.

Kobiece Mistrzostwa Europy w piłce nożnej lada dzień rozpoczną się na boiskach w Holandii. Reprezentacja Norwegii postrzegana jest jako jeden z kandydatów do walki o najwyższe laury. Tymczasem atmosferę wokół drużyny psują… sami Norwegowie.

Dziennikarze dziennika „Dagbladet” uważają, że powołanie do reprezentacji wyłącznie białych zawodniczek sprawia, iż kadra nie jest realnym „reprezentantem nowoczesnego społeczeństwa norweskiego”.

Koniecznie przeczytaj: Norwegia chce zakazać noszenia burek w szkołach

Czytaj też: Włoski restaurator oskarżony o kulinarny rasizm

Aspekt sportowy zupełnie ich nie interesuje. Zarzucają trenerowi Martinowi Sjorgenowi brak „postępowości”, za przykład podając selekcjonera męskiej reprezentacji, w której występują również zawodnicy czarnoskórzy.

W Norwegii muzułmanie stanowią około 3 procent społeczeństwa, więc zdaniem lewicowego pisma powinno to znaleźć odzwierciedlenie również w kobiecej kadrze.

Na razie się spóźnili, bowiem skład kadry został już oficjalnie zgłoszony na mistrzowski turniej i nie ma możliwości przeprowadzenia zmian. Martin Sjorgen może jednak spodziewać się kłopotów po mistrzostwach, bowiem prezes norweskiej centrali piłkarskiej pod naciskiem mediów zapowiedział, że „przyjrzy się sprawie i postara się wyciągnąć wnioski”.

Warto przeczytać: Kraje muzułmańskie w niechlubnej czołówce rankingu przemocy wobec kobiet. Ale według ONZ to nie wina islamu

Podziel się