Szukaj

Iran złożył skargę na Michała Kubiaka do FIVB. Kapitan polskiej reprezentacji wydał oświadczenie

31-05-2019 17:32
Kubiak Fot. wiensud111 / YouTube.com / YouTube
Podziel się

Kapitan reprezentacji Polski w siatkówce Michał Kubiak goszczący w programie „Prawda Siatki” w kontrowersyjny sposób skomentował zachowanie irańskich siatkarzy względem jego osoby. Wypowiedź na tyle mocno uraziły Irańczyków, że postanowili złożyć oficjalną skargę do FIVB.

W programie „Prawda Siatki” Michał Kubiak opowiedział o awanturze, która miała miejsce w finale Klubowych Mistrzostw Azji:

Konflikt trwał przez cały mecz, a nawet w fazie grupowej, gdzie nasze losy również się skrzyżowały. To się działo cały czas, na koniec meczu gość stanął na środku siatki i krzyczał, obrażał mi rodzinę, a jak podszedłem do niego, to uciekł za kolegów [...]. Do Iranu nie pojadę, nie mam przyjemności przebywania w tym kraju. Irańczycy zawsze grają takie niewiniątka, że oni są wszyscy super i fajni, a my jesteśmy najgorsi, a tak wcale nie jest, bo to są fatalni ludzie. Złośliwi, chamscy ludzie, są po prostu fatalni. Jeżeli chodzi o ludzi, o naród, dla mnie są skreśleni, dla mnie ten naród nie istnieje.

Koniecznie przeczytaj: Po konferencji bliskowschodniej ten film robi furorę. „Iran przyjął 120 000 Polaków w trakcie II WŚ” [wideo]

Czytaj też: Polska reprezentacja w pierwszej dziesiątce rankingu FIFA? To już niemal pewne!

Wypowiedź polskiego reprezentanta nie spodobała się Siatkarskiej Federacji Iranu, która złożyła skargę na Kubiaka do FIVB. Jeśli komisja uzna, że Polak złamał regulamin, to może mu grozić upomnienie, sześciomiesięczne zawieszenie lub kara finansowa do 10 tysięcy franków szwajcarskich.

W wydanym oświadczeniu Michał Kubiak podkreślił, że jego słowa dotyczyły wyłącznie osób, które zachowywały się skandaliczne względem niego, jego bliskich oraz kolegów z reprezentacji i klubu:

Drodzy Kibice!

W związku z niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w „Prawda Siatki”, oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu.

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

Z wyrazami szacunku,

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce.

Warto przeczytać: Michał Szczerba rzucił wulgaryzmem w programie na żywo. Prowadząca program Agnieszka Gozdyra była zszokowana: „Panie pośle są granice!” [WIDEO]

Podziel się