Szukaj

Biegaczka z Etiopii wzbudziła ogromne kontrowersje. Zdobyła medal na MŚ U-20. Podobno ma… 16 lat [wideo+foto]

14-07-2018 10:53
Girmawit Gebrzihair Fot. Atletismo / IAAF / Twitter/Facebook / screen Twitter
Podziel się

Na rozgrywanych obecnie w Finlandii lekkoatletycznych mistrzostwach świata juniorów brązową medalistką biegu na 500 metrów została Girmawit Gebrzihair z Etiopii. Problem w tym, że zawodniczka wygląda na o wiele starszą niż ma to zapisane w dokumentach.

Na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zamieszczona jest informacja, że Gebrzihair urodziła się 21 listopada 2001 roku. Oficjalnie więc nie ukończyła jeszcze 17 lat. Teoretycznie może więc startować na MŚ U-20, gdzie rywalizują sportowcy, którzy mają maksymalnie 19 lat.

Problem w tym, że nikt nie wierzy z prawdziwość dokumentów przedstawionych przez Etiopkę. Zawodniczka wygląda na o wiele starszą.

Koniecznie przeczytaj: 16-letnia Włoszka została napadnięta przez grupę imigrantów. Obroniła się, bo znała sztuki walki

Jej dzieci/wnuki oglądają ją z trybun, jak biegnie w Mistrzostwach Świata Juniorów

- komentuje lekkoatleta z Hiszpanii Oscar Husillos.

Gdyby okazało się, że Gebrzihair ma więcej niż 19 lat, oznaczałoby to złamanie regulaminu mistrzostw i prawdopodobnie skutkowałoby dyskwalifikacją i odebraniem medalu. Hiszpańskie media wprost przekonują, ze doszło do oszustwa. Dziennik „Marca” podaje, że do IAAF wpłynął już wniosek o zbadanie sprawy.

Gdy popatrzy się na tę zawodniczkę, to rzeczywiście trudno uwierzyć w jej podany wiek. Odebranie medalu jest możliwe, jednak śledztwo może trwać nawet kilka miesięcy. Tyle czasu może trwać zbieranie dokumentacji przez IAAF. Tego nie załatwia się od ręki

- ocenia w komentarzu dla „Sportowych Faktów” Janusz Rozum, przewodniczący Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Warto przeczytać: Skończyły się pieniądze na 500+. Brakuje 500 milionów zł