Szukaj

Ziobro zdradza plan reformy wymiaru sprawiedliwości

10-09-2016 20:56
Lewy profil Zbigniewa Ziobry Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Zmiana struktury sądów powszechnych z trzech szczebli do dwóch. Zwiększenie niezawisłości sędziego, a nie sądów. Zmiany w zasadach postępowania dyscyplinarnego w sprawach dotyczących sędziów. Między innymi te reformy zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W programie „Południk Wildsteina” na antenie TVP2 Ziobro zdradził plany dotyczące reformy sądownictwa. Zdaniem polityka PiS zmiany w przepisach będę jednak możliwe dopiero wtedy, kiedy uda się rozwiązać sytuację związaną z Trybunałem Konstytucyjnym. Aby reforma była możliwa, jest jeden warunek konieczny, bez którego spełnienia nie da się w Polsce przeprowadzić reformy, to jest Trybunał Konstytucyjny, czyli sąd od prawa – powiedział.

Koniecznie przeczytaj: Ziobro zaostrza kary dla kierowców

Czytaj też: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Ziobro podkreślił, że kiedy poprzednio był ministrem sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny „wysadził w powietrze” propozycje jego reform. Jako przykład podał kwestię skrócenia czasu rozpoznawania spraw o uchylenie immunitetu sędziego. Prokurator generalny stwierdził, że skoro odrzucane były reformy tego typu, to TK pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego zablokuje wszystkie inicjatywy ustawodawcze służące uzdrowieniu polskiego sądownictwa.

Według Ziobry wymiar sprawiedliwości należy zreformować w wielu obszarach. Zmiany powinny dotyczyć wejścia do zawodu sędziego, ścieżek awansu w wymiarze sprawiedliwości i sposobu organizacji sądownictwa. Struktura sądów po reformie ma być mniej rozbudowana i obejmować dwa, a nie trzy szczeble. Kolejny obszar to sądy dyscyplinarne - zmiana zasad odpowiedzialności i usuwania sędziów niegodnych tego, aby pracować w zawodzie.

Minister wyraził opinię, że skala patologii w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo duża. Odnosząc się do kwestii sądów dyscyplinarnych, stwierdził, że sądzenie sędziów przez ich kolegów powoduje, że osoby winne nie są pociągane do odpowiedzialności. Ziobro rozważa więc „możliwość wprowadzenia czynnika społecznego” wzorowanego na ławie przysięgłych, która funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i jest powoływana spośród obywateli. Innym sposobem wg niego mogłoby być utworzenie nowej izby do spraw dyscyplinarnych przy Sądzie Najwyższym, w skład której wchodziliby powołani przez prezydenta sędziowie o nieposzlakowanej opinii i nie związani z „sędziowską korporacją”.

Warto przeczytać: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Podziel się