Szukaj

Ziobro zaostrza kary dla „pseudokibiców i chuliganów”

18-10-2016 16:42
Lewy profil Zbigniewa Ziobry Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, oświadczył dzisiaj, że jego resort kończy prace związane ze zmianami w Kodeksie karnym, których celem jest m.in. zaostrzenie kar dla pseudokibiców i chuliganów. Szczegóły mają zostać przedstawione w najbliższym 2-3 miesiącach.

Minister odniósł się do tej kwestii na odbywającej się dzisiaj konferencji.

W ministerstwie trwają prace nad zasadniczą zmianą całości Kodeksu karnego, która pozwoli w sposób bardziej skuteczny, adekwatny reagować na przejawy chuligaństwa, bądź też popełnienia innych przestępstw, w zależności od stopnia winy i wagi tego przestępstwa. Takie prace zapowiedziałem i takie prace zmierzają już do finału, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy będziemy mogli przedstawić efekty tych prac – powiedział.

Koniecznie przeczytaj: Ziobro zaostrza kary dla kierowców

Czytaj też: Błaszczak o liście policjantów ws. pseudokibiców

Ziobro już połowie tego roku zapowiadał generalne zmiany w Kodeksie karnym ukierunkowane na surowsze karanie za najcięższe i najbardziej brutalne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności. Zaostrzenie odpowiedzialności karnej ma być też związane z najpoważniejszymi przestępstwami gospodarczymi.

Kwestia chuligaństwa i działalności pseudokibiców została poruszona w związku z ostatnimi zamieszkami pod katowickim Spodkiem, które miały miejsce w sobotę. Pseudokibice GKS-u panowali uniemożliwić fanom Ruchu Chorzów wejście do hali, w której odbywały się walki MMA. Według doniesień, mieli ze sobą maczety, kamienie, metalowe rurki, pręty i koktajle Mołotowa. Razem pod Spodkiem zebrało się kilkaset osób. Zanim jednak doszło do starcia, wkroczyła policja, która użyła armatek wodnych. W związku z zajściem zatrzymano kilkanaście osób.

Warto przeczytać: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Podziel się