Szukaj

Ziobro zaostrza kary dla kierowców

26-09-2016 11:02
Kokpit samochodu osobowego
Podziel się

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmiany w kodeksie wykroczeń. Teraz za jazdę bez prawa jazdy zabranego przez sąd, a także za ucieczkę przed patrolem policyjnym ma grozić 5 lat więzienia. Surowiej będą też karani pijani kierowcy, którzy spowodują wypadek – minister Ziobro chce, aby otrzymywali oni wyrok minimum 2 lat bezwzględnego więzienia.

Projekt obejmujący proponowane zmiany w przepisach został przekazany do Rządowego Centrum Legislacji. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdzi, że nowelizacja kodeksu wykroczeń jest konieczna, gdyż teraz obowiązujące kary są zbyt niskie i nie odstraszają kierowców, którzy prowadząc pod wpływem alkoholu czy narkotyków stanowią realne zagrożenie na drogach. Jako powód zaostrzania kar podaje się m.in. statystyki z 2015 r., kiedy na 112 wyroków skazujących pijanych kierowców w 26 przypadkach sąd orzekał karę więzienia w zawieszeniu.

Koniecznie przeczytaj: Ziobro zaostrza kary dla „pseudokibiców i chuliganów”

Czytaj też: Ziobro zdradza plan reformy wymiaru sprawiedliwości

Kara minimum 2 lat bezwzględnego więzienia ma obowiązywać w przypadku, kiedy kierowca prowadząc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub w wyniku którego poszkodowany poniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu. Obecniy minimalny wymiar kary to 9 miesięcy. Ministerstwo chce też podniesienia maksymalnej kary więzienia, jaką można zasądzić w takich sytuacjach – z 8 lat do 12 lat.

Według nowych przepisów kodeksu wykroczeń kierowca, który naruszy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Ucieczka przed policją (lub inną służbą) ma być uznana za przestępstwo, za które również będzie grozi 5 lat pozbawienia wolności – do tej pory w takich przypadkach nakładana była grzywna do 5 tys. zł.

Warto przeczytać: Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

Podziel się