Szukaj

Ziobro postawił się rządowi! Zablokuje CETA?

04-10-2016 10:07
Lewy profil Zbigniewa Ziobry Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Okazuje się, że rząd Beaty Szydło nie jest jednomyślny w sprawie podpisania umowy CETA. Prace związane z ustalaniem wspólnego stanowiska przez wszystkich ministrów zostały wstrzymane, po tym jak resort sprawiedliwości, kierowany przez Zbigniewa Ziobro, zgłosił swoje zastrzeżenia.

Zwolennikiem podpisania CETA jest minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który naciska w tej sprawie na resztę rządu, twierdząc, że zgoda na zawarcie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską spowoduje napływ inwestorów także do Polski. Wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości również popiera CETA. Poseł PiS, Dominik Tarczyński powiedział nawet, że osoby, które sprzeciwiają się tej umowie są „sponsorowani przez rosyjski kapitał”.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki poparł CETA! Negocjacje w sprawie umowy o handlu UE z Kanadą od początku były tajne

Czytaj też: CETA jednak zostanie podpisana! Walonia wycofała się

Jak podał wczoraj Onet.pl, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, po wcześniejszej konsultacji ze Zbigniewem Ziobro, przekonywał rząd, aby nie podpisywać CETA. Według resortu kontrowersyjne porozumienie o bezcłowym handlu między UE a Kanadą ograniczy suwerenność Polski w zakresie właściwości sądowej. Chodzi o kwestię rozwiązywania konfliktów między konkretnym inwestorem a krajem członkowskim UE.

Patryk Jaki miał wskazywać, że w skład takiego sądu arbitrażowego, rozstrzygającego ewentualne spory, mogliby w ogóle nie wchodzić Polacy. W zapisach umowy CETA wymieniono tylko przedstawicieli Kanady, UE i osoby trzecie, może się więc okazać, że nasz kraj nie będzie miał żadnego wpływu na podejmowanie decyzji w sprawach, które dotyczą Polski. Podkreślono też, że zapisy umowy mogą być wykorzystane przez kanadyjskie korporacje, które np. pozwą Polskę, jeżeli nie spodoba się im obowiązujące w naszym kraju prawo.

CETA, dopuszczająca bezcłowy handel między UE a Kanadą, według założeń ma być ratyfikowana w październiku. Umowę krytykują niektóre ugrupowania politycznie, m.in. Kukiz’15 i PSL. W tej sprawie protestują też obywatele poszczególnych krajów UE. Więcej na ten temat kontrowersji związanych z CETA można przeczytać tutaj: Morawiecki poparł CETA! Negocjacje w sprawie umowy o handlu UE z Kanadą od początku były tajne.

Warto przeczytać: Ważna decyzja Sejmu ws. ratyfikacji CETA

Podziel się